Vladimir Putin i përgjigjet pozitivisht ftesës së Contes, Presidenti rus pritet të vizitojë Italinë

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Kryeministri italian Giuseppe Conte

Presidenti rus Vladimir Putin ka pranuar ftesën për të vizituar Italianë, e cila momentalisht po shihet si një ndër shtetet europiane që ka më shumë gjasa të ushtrojë presion për arritjen e një shkrirjeje të marrëdhënieve midis Moskës dhe BE-së. Sipas Reuters, vendimi i Putinit është komunikuar këtë të enjte nga Kremlini.

Rusia shfaqet e gatshme për të zhvilluar lidhje me Italinë, me shpresën për t’i dhënë fund sanksioneve të BE-së të imponuara ndaj Moskës gjatë aneksimit të vitit 2014 të rajonit të Krimesë në Ukrainë.

Muajin e kaluar, kryeministri italian Giuseppe Conte vizitoi Moskën dhe ishte pikërisht ai i cili e ftoi Putinin për të vizituar Romën. Ai i tha presidentit rus gjatë kësaj vizite se mendonte që “sanksionet duhet të hiqen sa më shpejt që të jetë e mundur”, e se Roma dëshironte t’i bindte edhe vendet e tjera të BE-së që t’i braktisnin ato.

500 firma italiane në Rusi po ankohen prej kohësh se sanksionet po dëmtojnë biznesin e tyre dhe së fundmi kanë lobuar në Romë për t’i hequr ato. Përpjekja e fundit e BE-së për të bërë biznes me sektorin bankar rus, financiar dhe atë të energjisë u rinovua në qershor, por skadon në fund të janarit dhe tanimë pritet të shtrohet si cështje në Bruksel.

 

 

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Efektivë policie përdorues droge, Report Tv mëson rezultatet e para të testeve! Do të përjashtohen nga uniformat blu! Sigurohet sasia e parë e testeve edhe për shoferët