Presidenti turk i thotë Macron se 'ka nevojë për trajtim mendor" në lidhje me qëndrimin e tij ndaj myslimanëve

Presidenti turk Tajip Erdogan filloi një sulm të ri kundër homologut të tij francez Emmanuel Macron duke thënë se ai kishte nevojë për trajtim mendor për qëndrimin e tij ndaj myslimanëve dhe Islamit.

Reagimet e presidentit turk erdhën pasi, Macron u zotua të luftojë "separatizmin islamik", i cili ai tha se po kërcënonte të merrte kontrollin në disa komunitete myslimane përreth Francës, duke i tërhequr në veçanti vëmendjen presidentit turk.

Franca është tronditur rëndë nga vrasja makabre e një mësuesi të premten e kaluar nga një radikal islamik, i cili kishte dashur të hakmerrej për përdorimin e karikaturave të mësuesit nga Profeti Muhamed .

Çfarë problemi ka Macroni me myslimanët dhe Islamin? Macron ka nevojë për trajtim në një nivel mendor. Çfarë tjetër mund t'i thuhet një kreu shteti që nuk e kupton lirinë e besimit dhe që sillet në këtë mënyrë, kur miliona njerëz që jetojnë në vendin e tij janë anëtarë të një besimi tjetër?" Shtoi Erdogan.

Presidenti turk tha në 6 tetor pas komenteve fillestare të Macron mbi "separatizmin islamik", se deklaratat e tij ishin "një provokim i qartë"  për komunitetin mysliman.

Turqia dhe Franca janë anëtare të NATO-s por kanë pasur mosmarrëveshje rreth çështjeve më të nxehta të politikës ndërkombëtare, përfshirë politikat në Siri dhe Libi, juridiksionin detar në Mesdheun lindor dhe konfliktin në Nagorno-Karabak.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Situata e COVID po rëndohet! Mendoni se duhen mbyllur disa aktivitete tregtare dhe të kufizohet me shumë lëvizja gjatë ditës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

A e uroi Meta që u rizgjodh në krye të LSI, Kryemadhi: S'më uroi, por u lumturua që vura maskën! Arritje e tij