Prestigjozja britanike “Express”: Nëse nis Lufta e Tretë Botërore, Shqipëria vendi i tretë më i sigurt në botë

Prestigjozja britanike “Express”: Nëse nis Lufta e Tretë Botërore, Shqipëria vendi i tretë më i sigurt në botë

Lufta e Tretë Botërore është bërë një shqetësim për shumë njerëz ndërkohë që tensionet mes fuqive të mëdha globale, përshkallëzohen. Marrëdhënia mes SHBA dhe Kinës, është veçanërisht e acaruar tani, dhe e përditshmja britanike, Express, i ka dedikuar një vëmendje të posaçme, vendeve më të sigurta të botës, me më shumë bunkere, ku mund t’i shpëtosh një Lufte të Tretë Botërore.

Dhe Shqipëria, është një ndër vendet më të sigurta, konkretisht e treta më e sigurta, pas SHBA dhe Zvicrës. Në SHBA, shkruan Express, pjesa më e madhe e shteteve kanë rrjete bunkerësh. Qeveria amerikane i ka ndërtuar ato gjatë luftës së ftohtë për punonjësit federalë. Zvicra po ashtu, është unike dhe ka bunkere të mjaftueshëm për të akomoduar të gjithë popullatën e saj.

Dhe e treta, Shqipëria, ka më shumë se 170 mijë bunkerë, të ndërtuar mes viteve 1960-1980 gjatë sundimit komunist. Në fakt, ka mesatarisht 5.7 bunkerë për çdo km katror në Shqipëri, ose ndryshe, një bunker për çdo katër shqiptarë. Bunkerët, janë ndërtuar në kurriz të financave të vendit në një kohë krize ekonomike dhe strehimi, dhe nuk janë përdorur asnjëherë për mbrojtje në luftë. Pas Shqipërisë, vjen Suedia me më shumë se 65 mijë bunkerë, që do të mund të mbanin 7 milionë njerëz në rast të një lufte të tretë botërore.

Të tjera vende të sigurta konsiderohen edhe Danimarka, Norvegjia, Finlanda dhe Islanda, që kryesojnë edhe listën e vendeve më të lumtura dhe me standardet më të larta të jetesës. Ndërsa vendet më të rrezikshme, në një skenar të tillë, janë Libia, Somalia, Jemeni, Afganistani, Sudani dhe Mali./Lexo.al

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Blerina Shaqja: 11/04/2021 11:11

  Mese normale qe shqiprija zen vendin e tret ne bot edhe se mendoja vendin e par o te dyt,sepse jo vetem per bunkeret se ka qe maj mend qe femi loznim per bunkere e per ver sikur kishim nje vend me ajer te kondizionuar ne kohen e Hoxhes.Por duke qen vend qe mer pjes nga ballkani e duke pasur detin adriatik kot Mysolini nuk e beri kolonj italiane...e kot turku nuk ka luftuar per me mar Shqiprin se vet pozizoni gjeografike se ka Shqiprija i jep ma shum siguri

  Përgjigju
 • Tekiu: 05/05/2019 19:28

  Interesante do te ishte te behej nje prove per rrezik berthamor: kush do te futej i pari ne bunker! A do te futeshin psh ballistet? Po demokratet?

  Përgjigju
 • Toni: 05/05/2019 18:37

  qa kujto Anglia se Po filloj lufta do behet me shpata e karabina italjane, te hedh I berthokel berthamore e te rrofshin bonkerat

  Përgjigju
 • MOLI: 05/05/2019 13:50

  EDHE HENA NUK ESHT E SIGURT PO FILLOI TRESHI E JO ME ALBANIA

  Përgjigju
 • xreport: 05/05/2019 03:30

  prestigjozia nje gazete e thjesht

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak