Pretendoi se ishte ekselente, por ja notat e Ilda Topallit që i shkruajti letër kryeministrit Rama

Edi Rama dhe Ilda Topalli

Ilda Topalli, ish-sekretarja e parë e Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll, e cila u shkarkua nga ministri në detyrë për Punët e Jashtme, Gent Cakaj, sapo ai nisi reformën në shërbimin diplomatik, i është drejtuar me një letër Kryeministrit Rama.

Ajo ndër të tjera, teksa ankohej për heqjen me pa të drejtë nga pozicioni që mbante, theksonte se ajo eshtë një studente ekselente dhe me kualifikime të larta.

Hidhu një sy kualifikimeve të një vajze 28- vjeçare, pa parti, pa miq, pa ryshfete, pa kurvëri e pa lidhje farefisnore në administratë!”, shkruante Topalli ne letren e saj drejtuar kryeministrit Rama.

Por, po t'i hedhësh sytë shkollimit të saj, në fakt konfirmohet e kundërta. Ajo ka studiuar për Shkenca Politike në Universitetin e Tiranës në vitet 2009-2012. Notat e saj siç shihen edhe më poshtë, janë të tilla që nuk mund ta cilësojnë atë studente ekselentë, pra nuk është një mesatare mbi 9.

Madje, edhe ne, mbrojtjen e diplomës, Topalli ka marre 7, një note qe eshte larg ekselencës./ Lexo.al

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se opozita parlamentare do t'a bllokojë Reformën Zgjedhore duke votuar kundër në kuvend?

Komento

Komente

 • Silvana: 11/05/2019 20:12

  Te gjithe genjejne per mesataren, pse o njerez mesatarja ju ben ju te jeni dikushi dhe te keni arritje ne jete?! Jini transparent, se dhe ato qe pretendojne se jane ekselente varet se si i kane marre ato nota shuuuume pak mund te jene ndershmeri te plote te marra notat e ekselenteve.Dhe me thene te drejten notat e saj jane te marra me vullnetin e saj dhe jane transparente,se te kishte miq e per largpamesine e saj per te ardhmen do t'a kishte zgjidh ndryshe punen e mesatares dhe do dilte vertete me 10- ta. Ndaj vajza te testohet dhe te shikohet e te vleresohet per ate post a eshte e afte apo jo?! Nuk jam dakord me ministrin , se vete ai mos ka qene ekselent prit se do dale dhe ai me plagjature

  Përgjigju
 • Silvana: 11/05/2019 20:12

  Te gjithe genjejne per mesataren, pse o njerez mesatarja ju ben ju te jeni dikushi dhe te keni arritje ne jete?! Jini transparent, se dhe ato qe pretendojne se jane ekselente varet se si i kane marre ato nota shuuuume pak mund te jene ndershmeri te plote te marra notat e ekselenteve.Dhe me thene te drejten notat e saj jane te marra me vullnetin e saj dhe jane transparente,se te kishte miq e per largpamesine e saj per te ardhmen do t'a kishte zgjidh ndryshe punen e mesatares dhe do dilte vertete me 10- ta. Ndaj vajza te testohet dhe te shikohet e te vleresohet per ate post a eshte e afte apo jo?! Nuk jam dakord me ministrin , se vete ai mos ka qene ekselent prit se do dale dhe ai me plagjature

  Përgjigju
 • Silvana: 11/05/2019 20:12

  Te gjithe genjejne per mesataren, pse o njerez mesatarja ju ben ju te jeni dikushi dhe te keni arritje ne jete?! Jini transparent, se dhe ato qe pretendojne se jane ekselente varet se si i kane marre ato nota shuuuume pak mund te jene ndershmeri te plote te marra notat e ekselenteve.Dhe me thene te drejten notat e saj jane te marra me vullnetin e saj dhe jane transparente,se te kishte miq e per largpamesine e saj per te ardhmen do t'a kishte zgjidh ndryshe punen e mesatares dhe do dilte vertete me 10- ta. Ndaj vajza te testohet dhe te shikohet e te vleresohet per ate post a eshte e afte apo jo?! Nuk jam dakord me ministrin , se vete ai mos ka qene ekselent prit se do dale dhe ai me plagjature

  Përgjigju
 • Silvana: 11/05/2019 20:12

  Te gjithe genjejne per mesataren, pse o njerez mesatarja ju ben ju te jeni dikushi dhe te keni arritje ne jete?! Jini transparent, se dhe ato qe pretendojne se jane ekselente varet se si i kane marre ato nota shuuuume pak mund te jene ndershmeri te plote te marra notat e ekselenteve.Dhe me thene te drejten notat e saj jane te marra me vullnetin e saj dhe jane transparente,se te kishte miq e per largpamesine e saj per te ardhmen do t'a kishte zgjidh ndryshe punen e mesatares dhe do dilte vertete me 10- ta. Ndaj vajza te testohet dhe te shikohet e te vleresohet per ate post a eshte e afte apo jo?! Nuk jam dakord me ministrin , se vete ai mos ka qene ekselent prit se do dale dhe ai me plagjature

  Përgjigju
 • Populli: 10/05/2019 12:51

  Po qenka shume EKSELENTE!!!-prandaj kerkonte kontroll nga koka tek kembet???

  Përgjigju
 • Landi: 10/05/2019 11:16

  Une do isha i mendimin qe kryeministri ta kishte testuar nga koka tek kembet se gjynaf lamet goce

  Përgjigju
 • Turi: 10/05/2019 00:20

  Se njef korupsionin se eshte e ré prandaj e hoqen

  Përgjigju
 • Mali: 09/05/2019 13:12

  Nivel mbi mesataren. Nuk eshte per tu paragjykuar nga kjo pikpamje.

  Përgjigju
 • Lediana: 09/05/2019 12:39

  Në asnjë moment në letër znj.Topalli nuk shprehet se ka qenë ekselente. Edhe pse janë tregues i përgatitjes së dikujt, notat nuk të përcaktojnë pa/aftësinë.

  Përgjigju
 • Aha: 09/05/2019 12:26

  Notat krahasojini me ish Ministren e Arsimit ose me aktualen.

  Përgjigju
 • ami: 09/05/2019 09:38

  Te gjithe ato studente apo ish studente te unv te tiranes ane e mbane e dijne veshtiresine e te marrit nje cope 5. Goca paska marre goxha nota te larta me aq sa leshojne dore keta pseudo pedagoge qe jane shtresa me e degjeneruar dhe e korruptuar. Per ta hequr nga puna i behet testimi dhe nese nuk e kalon hiqet ose i nderrohet pozicioni i punes. Jo te ja hedhesh poshte edhe vitet e punes. C’lidhje ka ekselenca nese ajo punen e ka bere mire?! Mund te kete aftesi dhe eksperience pune me te mira se sa ekselentet. Po kaq dini dhe ju popull injorant i lindur e i rritur mbi dogma propagandash!

  Përgjigju
  • Ariu: 09/05/2019 17:03

   Ueee sa inteligjente je o arusha..

 • Fredi: 09/05/2019 08:02

  Ja pra keto jane prurjet eBushatit, yllit te diplomacise. Madje dhe qendrimi i saj nuk eshte aspak fisnik. Nje vajze me taban ne familje nuk shkruan ato broçkulla per testim. Na mbyti injoranca.

  Përgjigju
  • marjo: 09/05/2019 11:02

   Vajza nuk ka thene gjekundi se ishte ekselente. Shume here me pisllik eshte qemtimi ne dokumenta per te nxire ate qe doli kundra qeverise. Sado mesatare ato nota, jane nja 7 here me shume se trecereku i parlamentit. Padyshim shume me lart se miushet qe qemtojne arkivat e mezi flasin pak cobance. Ne do ta nxish vajzen dil e thuaj je pushuar nga puna per 1, 2, 3, 4.

  • Arbëri: 09/05/2019 10:37

   Bravo...!!!

  • Tani: 09/05/2019 09:41

   Në rast se do të publikohen të gjithë listat e notave të personave të punësuar në Kryeministri dhe në institucionet shtetërore, ato duhet të boshatisen brenda ditës, pra të gjithë të pushohen nga puna. Por, lista e notave dhe mesatarja nuk janë kriter për punësim në asnjë vend të botës, kriteri është diploma dhe kualifikimet në fushat përkatëse si edhe eksperienca profesionale. Ndaj publikimi i këtyre dokumenteve, nuk nderon atë që e ka çuar për publik, por tregon se shteti di të të mbyllë gojën publikisht, pra shfaqet si hakmarrje kur mungon argumenti. Ndaj dhe zonja në fjalë kërkonte të dinte arsyen,motivin e largimit nga puna, se kjo që kanë publikuar nuk është arsye,as argument ligjor, por duan të bindin opinionin se zonja nuk vlen. Pra, propagandë....

 • xreport: 09/05/2019 04:37

  po te shikoni ku i ka mar 9 kjo vajze eshte pytur ku i do 5 edhe ku i do 9 ose 10. do me thone keto nota jane mar me lek. shikoni me kujdes

  Përgjigju
  • Lelka: 24/08/2019 15:59

   Ironi ose sarkazem, besoj?

 • Une: 09/05/2019 00:33

  Sa i llogarita mesataren. 7.139

  Përgjigju
 • Arou: 09/05/2019 00:02

  Po te shifet me vemendje, tek lenda "Metodat e kerkimit 1" ka marre 5, ndersa te "Metodat e kerkimit 2" ka marre 10! Ka dicka qe nuk shkon, ose profesori i pare i ka ngrene noten, ose profesori i dyte i ka shtuar noten!

  Përgjigju
  • Gigi yp: 09/05/2019 10:34

   I pari ja kerkoj e sja dha i çoje 5. Te dytit ja dha vete yp xhixhi 10 ne funde

 • studenti: 08/05/2019 23:23

  futja ne pune behet me kriter note mesatare , por jo heqja nga puna ore mesjetar . e shumta mund ta transferosh , por jo ta pushosh e ta lesh pa pune ..

  Përgjigju
 • Ela: 08/05/2019 23:06

  Kur kjo me 5 e6 thote jam exelent, po ata qe jane vertet me 5 mendo se çjane. O zot ku jemi....

  Përgjigju
 • &$$$$$: 08/05/2019 21:42

  Te arrestohet bushati se e ka ber ministrin e jashtme lesh arapi

  Përgjigju
 • Fredi: 08/05/2019 21:25

  Nga menyra se si i ka shkruar tregon qe nuk eshte studente e shkelqyer, pa parë akoma deftesen e saj. Turp!

  Përgjigju
 • Lissius: 08/05/2019 19:41

  Po kush eshte bektesh e merr vesh Se per qfar eksellence e kish fjalen kjo perderisa thote " pse Se mos Me testove nga kembet deri ke koka " Ai qe e ka futur ne pune e ka testuar nga kemba deri ke koka Me llape dhe i ka pelqyer prandaj dhe ka marre vendin e punes ne turkistan

  Përgjigju
 • Tosi: 08/05/2019 19:34

  Na zhgënjeve moj laraske, po kush të ka futur ty në diplomaci, ti qenke mashtruese

  Përgjigju
 • Robi: 08/05/2019 19:11

  Qenka mashtruese, gënjeshtarë, si kjo ka me mijra në Tiranë, kjo qenka gjithë 5, e 6 ta, ke kohë për ekselencës, je shumë larg

  Përgjigju
 • Alb: 08/05/2019 18:18

  Po vete Edi Drama me gjithe ate poetin e Kosoves a jane ekselente? Shkarkimet nga puna pa shkak dhe punesimet pa te drejte e kane shkateruar Shqiperine. I denueshem eshte dhe shfaqja e nje liste notash nga ana e nje administrate pacavure,turp. Hipokrizia e punesimet te studenteve ekselente ne shtet vijon...

  Përgjigju
  • Alb: 08/05/2019 23:51

   Toni, nuk e kisha fjalen se nuk ka ekselente apo nuk e meritojne te punesohen ne shtet por te punosh ne shtet kur je ekselent duhet patjeter me pas nje problem se nuk ka vlen e nuk ka pse tja dijne per faleminderit asnje qeverie.

  • Toni: 08/05/2019 20:49

   Mos i fut të gjitha gjërat në një thes.

 • Exeleshe: 08/05/2019 17:49

  Vajza mos të hapet shumë by, me këto nota që ka. Normale që ai që është vërtet exelent me 9 dhe 10 duhet të kërkojë këtë vendin e kësaj (exelentes) Fjalori i saj ishte pasqyra e vërtet e nivelit që ka.

  Përgjigju
  • Turi: 10/05/2019 00:24

   Ti paske fjalor te mire ..

 • Ana: 08/05/2019 16:44

  Ka vertet qe kane mbaru sh me mire se kjo dhe ne univers europiane (ku vertet nuk ka mik) dhe jane pa pune ose ne pune te rendomta. Qe i heqin bejne mire por ke do te vene kjo duhet pare.....vini specialistat e shkolluar jashte ne europe apo amerike , ndryshe ngelemi po ne vend.

  Përgjigju
 • Erik: 08/05/2019 15:43

  Shkolla eshte nje tregues, por s'eshte gjithcka. Me kete llogjike i bie qe te kene qasje ne shtet vetem ekselentet, ndersa pjesa tjeter duhet te punoje argat ne privat edhe pse eksperienca qe mund te kete nga jeta pas universitare tejkalon me disa here njohurite dhe aftesite drejtuese manaxhuese te ekselenteve. Mos i bini kot me qafe vajzes duke i bere biografine tani, reagimi i saj eshte i kuptueshem dhe vjen nga deshperimi i humbjes se vendit te punes. Heqja nga puna duhet te kete nje motiv te shkruar formal nga Ministria edhe pse vajza edhe vete e pranon qe eshte jashte sistemit dhe s'ka ardhur nga konkurset e DAP.

  Përgjigju
  • Aurela: 24/08/2019 16:04

   Erik, i paske vene kapakun.

  • Erik: 09/05/2019 10:40

   @Ilir. Nuk eshte nota e universitetit qe tregon se sa di dhe ajo nuk po thote qe jam ekselente, por e kualifikuar. Ka shume djem e vajza qe kane mbaruar shkollen me pesa gjashta dhe sot drejtojne kompani te mesme e te medha, vetem pse i jane perkushtuar punes pas shkolles dhe kane pervetesuar profesionin shume me mire se te tjere qe kane qene me mire me nota ne Universitet, por kane ngel mire ne nivelin teorik me mungesa te theksuara ne praktike. Vajza ka bere 2 mastera pas shkolles dhe thote qe flet rrjedhshem 3 gjuhe te huaja, nje nder te cilat edhe turqishtja e vendit ku sherben. Kur u perzgjodh Gent Cakaj si kandidature per Minister te Jashtem, Rama numeroi masterat dhe dijet e tij. Kete po mundohet te nxjerr ne pah edhe vajza. Edhe pse reagimi i saj nuk tingellon profesional, eshte bere ne kushte te zhgenjimit total nga kjo menyre rekrutimi dhe shkarkimi nga puna.

  • iLir: 08/05/2019 21:03

   Erik, këtu po diskutohet për një letër të hapur në media të vajzës në fjalë dhe ja dhe rezultatet po prekëse ;) Ky është thelbi, se si ajo e përshkroi atë që ndjente dhe ku e bazoi×

Lajmi i fundit

John

Klea Huta poston foton e parë të vogëlushit Krid