Pritet 'shi' meteorësh në qiell këtë javë

Shi meteorësh

Këto dy netë yjet do të krijojnë një shfaqje të mrekullueshme në qiell.

Sipas CNN, dushi i meteorëve 'Draconid' do të jetë aktiv deri më 10 tetor, që i bie natën e nesërme.

Dushi  meteor i Tauridit Jugor pritet të ndodhë në mbrëmjet e 9 dhe 10 tetorit, sipas Shoqatës Amerikane të Meteorëve. 

Sipas Manualit të Shoqërisë Mbretërore të Observatorit Astronomik të Kanadasë, kulmi mund të jetë më 6 nëntor, nëse nuk do të mjaftoheni me këto dy netë.

Hëna e plotë është në 13 tetor dhe nuk  mund ta pengojë shfaqjen e meteorëve që do të  vezullojnë sonte dhe nesër.

Ky fenomen meteorësh është vërtet i rrallë pasi  qindraprej tyre do të shfaqen vetëm në një orë. 

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Me lista të hapura dhe pa koalicione, a është kjo mënyra që doni të votoni?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Po dërgonte 11 sirianë me makinën e tij drejt Kosovës, arrestohet 24-vjeçari në Milot