Pritjes i vjen fundi/ Qytetarët në Kakavijë: Më keq se torturat e Hitlerit! Erdha se më vdiq mamaja, ça kalova se shpreh dot me fjalë

Report TV me grupin e xhirimit është ndalur në një nga postblloqet e policisë të vendosura në fshatin Jorgucat, me qëllim ndalimin e makinave të reja, që t'iu bashkohen atyre që janë në radhe prej orëve të tjera. Situata ka pasur përmirësime, pasi radha e automjeteve është shkurtuar në 2 km, dhe kaosi pritet të përfundojë brenda orës 22:00. Qytetarët shprehen të lumtur që pritjes po i vjen fundi, e ndërsa ka nga ata që këtë situatë i kanë krahasuar me torturat e kohës së Hitlerit.

"Të lodhur, por edhe të kënaqur se përfundoi. Kemi 43 orë që presim, shpresoj se mbaroi gjithë kjo. Nuk e menduam të kthehemi pas, se jam për rrugë të gjatë.

"Tani që erdhëm në fund, ca të bëjmë. Kam 20 orë që po presim. S'kemi për të kthyer pas, do rrinim vetë. Na ndihmuan autoritetet".

"Nuk dimë si ta shprehim, këtë radhë që kaluam është më keq se torturat që bënte Hitleri, gjynah që në 2020 të bëhen gjëra të tilla. As nuk e menduam të kthehemi në shtëpi, mora në telefon celularin greke. U thashë do derdhim gjak, erdha për të varrosur mamanë, s'mund ta mbyllë kufirin, paguaj taksat në Shqipëri dhe Greqi, minoritar jam nga Delvina. Janë gjëra që nuk kam fjalë si të shprehem. Autoritet na erdhën, me ujë e me gjëra, shumë faleminderit për këto gjëra"

"Kemi që të premten në orën 12:00, sot ora është 7, por jemi të kënaqur dhe nga mirësjellja e tyre e policëve. Nuk e menduam kurë të ktheheshim, se duhet të pagoja analizën që greku ka vënë si kusht, dhe të bëja karantinën dhe isha e detyruar që të qëndroja në radhë", thanë disa nga qytetarët për gazetarin e Report Tv, Merin Maçi.


Lajmi kryesor:

Rraskapitja në Kakavijë pritet të marrë fund! Pala greke vijon punën edhe pas orës 22:00! Nga nesër me test COVID-i me vete dhe karantinë 7 ditë


B.K./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Në Shqipëri i rrezikohet jeta nga ligji i Kanunit, gjyqtari i Breshias anulon dekretin e dëbimit për shqiptarin! 30 vjeçari lirohet nga paraburgimi i Barit

Në Shqipëri i rrezikohet jeta nga ligji i Kanunit, gjyqtari i Breshias anulon dekretin e dëbimit për shqiptarin! 30 vjeçari lirohet nga paraburgimi i Barit