Pr/ligji për shëndetin riprodhues, Ministrja Koçiu: Jemi në konsultim publik,mirëpresim sugjerimet! Së shpejti lista e re e barnave të rimbursueshme

Pr/ligji për shëndetin seksual dhe riprodhues” ka ngjallur debate dhe kundërshti. Në një prononcim për median pas mbledhjes së qeverisë, ministrja e Shëndetësisë, Albana Koçiu ftoi specialistët apo dhe grupet e interesit të japin mendimet e tyre në këtë fazë të konsultimit publik me qëllim që drafti përfundimtar të jetë bashkëkohor.

“Një akt ligjor i rëndësishëm që vjen në vazhdën e politikave shëndetësore  e sociale sa i takon përmirësimit të mënyrës si i qasemi shëndetit seksual tek adoleshentët por dhe rregullojmë shëndetin riprodhues. Ligji rregullator do i nënshtrohet konsultimit publik dhe ftojmë të gjithë grupet e interesit nëse kanë sugjerime apo mendime të vlefshme për të kontribuar në rregullimin e këtij sektori janë të ftuar ta bëjnë jo vetëm në platformë elektronike por dhe në tryezat që ministria po organizon për të sjellë një kuadër rregullator bashkëkohor”

Gjithashtu ministrja e Shëndetësisë dha lajmin se së shpejti do jetë gati lista e re e barnave të rimbursueshme.

“Po punojmë për të sjellë listën e re të barnave të rimbursueshme. Qëllimi kryesor është ta pasurojmë. Procesi pritet të përfundojë shpejt“

Në qeveri u miratua sot marrëveshja e bashkëpunimit mes qeverisë shqiptare dhe zvicerane që do të asistojë strukturat e shëndetësisë sa i takon emergjencave shëndetësore. Marrëveshja do të zgjasë 4 vite.

“Përveç gjithë konsolodimit të strukturave që marrin pjesë në emergjenca shëndetsore, është dhe përfshirja e komuniteteve, roli që ata duhet të kenë për tiu përgjigjur cdo emergjence shëndetësore në mënyrë efektive” tha ministrja Albana Koçiu

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit