Probleme me diabetin, zgjidhje efikase me çajin e kamomilit

Çaji i kamomilit mund të parandalojë ose kontrollojë diabetin. Kjo pije bimore ndihmon për të menaxhuar nivelet e sheqerit në gjak nëpërmjet efekteve të saj në tretjen e karbohidrateve, thotë profesori i asociuar Richard Blackburn, drejtues i Grupit Kërkimor të Materialeve të Qëndrueshme në Universitetin Leeds, në Angli.

Prof. Blackburn, në bashkëpunim edhe me disa shkencëtarë të tjerë, ka zbuluar se të njëjtët përbërës që i japin kësaj bime ngjyrën e verdhë ndihmojnë gjithashtu në tretjen dhe absorbimin e karbohidrateve. Ai mendon se këta përbërës mund të ekstraktohen dhe përdoren për qëllime mjekësore.

“Konsumimi i çajit të kamomilit mund të jetë i dobishëm në mbajtjen nën kontroll dhe parandalimin e diabetit”, thekson ai.

Rreth 90% e  të sëmurëve me diabet vuajnë nga diabeti i tipit 2 i cili është shumë i rrezikshëm për shëndetin dhe shkakton pasoja të ndryshme deri tek paraliza.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rusia dhe Kina kundërshtojnë Samitin e Demokracisë si pengesë të modernizmit:Produkt i mentalitetit të Luftës së Ftohtë