Probleme me pasurinë, Gjyqtari Jak Ndoka shkarkohet përfundimisht nga detyra

Probleme me pasurinë, Gjyqtari Jak Ndoka shkarkohet përfundimisht nga detyra

Komisioni i Vettingut

TIRANË- Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA) ka lënë përfundimisht jashtë sistemit të drejtësisë gjyqtarin Jak Ndoka. Vendimi është marrë ditën e sotme nga trupa gjykuese e përbërë nga Albana Shtylla kryesuese, Mimoza Tasi relatore, Ina Rama, Natasha Mulaj, Sokol Çomo. Nga hetimet rezultoi se Jak Ndoka ka pasur probleme me pasurinë.

Komisioni ngriti dyshime se gjyqtari i Lezhës, Jak Ndoka ka deformuar të vërtetën nëpërmjet disa transaksioneve në shitjen e një apartamenti të vjetër në Lezhë me qëllim justifikimin e burimeve financiare për blerjen e disa pasurive të tjera në këtë rreth.

E dyshimtë u cilësua edhe bashkëpronësia e vëllait në një apartament në Tiranë që përdoret vetëm prej subjektit, si dhe u konstatua pamundësi financiare në krijimin e pasurive.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

51 vjeçari nga Kukësi gjendet i pajetë në një kanal me ujë në Vlorë

51 vjeçari nga Kukësi gjendet i pajetë në një kanal me ujë në Vlorë