Procesi i vaksinimi në vend, deputeti i PD-së kërkon interpelancë me Ministrinë e Shëndetësisë, 9 pikat kryesore

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu

TIRANË- Deputet i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka kwrkuar në një interpelancë Ministres e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu për strategjinë e vaksinimit anti-COVID në vendin tonë.

Kjo kërkesë i është depozituar Kuvendit në datën 19 tetor, ku Shehu, është ndalur në 9 pika kryesore që kanë të bëjnë me uljen e moshës së vaksinimit deri në 12 vjeç, rivaksinimi me një dozë të tretë apo për procesin e aplikimit testimeve anti-COVID prej qeverisë.

"Interpelanca e kerkuar nga une dhe depozituar me date 19 tetor, ndaj Ministrise se Shendetesise per strategjine e vaksinimit Covid ne vendin tone, bazuar ne keto ceshtje:

1-Per domosdoshmerine e vaksinimit Covid te popullesise, duke percaktuar edhe llojet e vaksinave, qe do te perdoren sipas grup moshave e individualiteteve te qytetareve.

2-Per domosdoshmerine e deklarimit te nje afati final per perfundimin e vaksinimit masiv per imunizimin e te pakten 85% te popullesise.

3-Per domosdoshmerine e nderprerjes se perdorimit te cdo vaksine te pa certifikuar nga EMA dhe vazhdimin e procesit vetem me te tilla.

4-Per nevojen e rivaksinimit te te gjithe atyre qe u jane aplikuar vaksina te pa certifikuara e te pa efekeshme, si ato kineze e ruse.

5-Per domosdoshmerine e aplikimit te dozes se trete te vaksinave.

6-Per uljen e moshes se vaksinimit se pari ne 12 vjec.

7-Per strategjine e perdorimit te "Green Pass" Covid per vaksinat, me efekte kjo brenda e jashte vendit dhe per politiket e tjera ne stimulim te vaksinimit.

8-Per domosdoshmerine e permiresimit te sistemit paresor, spitalor, mbrojtjes se personelit shendetesor ne muajt qe vijne, per te perballuar perkeqesimin e gjendjes.

9-Per politikat e aplikimit te testimeve ndaj Covid prej Qeverise", shkruan Shehu.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Tirana më sytë nga Sofja, eurodeputeti bullgar: Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria të rinisin bisedimet, e vetmja mënyrë për heqjen e vetos për integrimin