SPAK heton bandën e Laert Haxhiut, prokuroria e Elbasanit shpall moskompetencën: Grup i strukturuar kriminal! Nën akuzë për 18 krime, mes tyre 6 vrasje e 5 atentate

ELBASAN- Një muaj pasi pendoi Artan Tafanin, duke zbardhur 16 vepra penale, prokuroria e Elbasanit hoqi dorë nga hetimet ndaj Laert Haxhiut dhe ia kaloi dosjen SPAK-ut, me akuzat për grup të “strukturuar kriminal” dhe “Kryerje të veprave penale nga organizata kriminale”. Vendimi është marrë me datë 18 tetor. 

"Duke vlerësuar se në rastin konkret janë konsumuar elementet e veprës penale të parashikuar nga neni 333/a i K.Penal “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”, parashikuar nga neni 334 të Kodit Penal, kemi çmuar të ri-vlerësohet çështja e kompetencës lëndore për këtë procedim penal. Më datë 18.10.2023 është vendosur deklarimi i moskompetencës lëndore për hetimin e procedimit penal nr.1559 të vitit 2021 të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan", njofton prokuroria. 

Sipas prokurorisë së Elbasanit, pas arrestimit të Artan Tafanit, i njohur edhe si Marjus Tafani, në muajin shtator, me akuzën e vjedhjes në pikën e këmbimit në zonën e Astirit në Tiranë, ai u identifikua si një prej autorëve të vrasjes së Alban Semakut, i njohur edhe si Elton Mermali, më 17 tetor 2021, rreth orës 10:00, në lagjen “Çezmë” në Peqin.

Prokuroria thotë se implikimi i Marjus Tafanit në këtë krim doli në dritë nga pamjet e kamerave të sigurisë në Lushnje ku ai kishte marrë në makinë viktimën që u vra më pas në Peqin. I përballur me akuzën e faktuar për këtë vrasje, i vetëdijshëm për dënimin që e priste dhe në kushtet kur kishte humbur lidhjen me Laert Haxhiun që prej majit 2023 kur kreu i bandës u arrestua në Greqi, Marjus Tafani vendosi të flasë. Deri në këtë fazë të hetimit, pasi u bë bashkëpunëtor i drejtësisë, ai është marrë në pyetje tri herë nga prokuroria e Elbasanit.

Përveç 6 vrasjeve, 5 rasteve të shkatërrimit të pronës me eksploziv, 2 rasteve të vjedhjes me dhunë, 3 rasteve të sigurimit të kushteve dhe mjeteve për të kryer vrasje, 1 rasti të kanosjes së punonjësve të Policisë dhe dy vrasjeve në Greqi, të cilat sipas tij janë kryer nga grupi i Laert Haxhiut, i penduari zbuloi edhe krime të tjera. Ai tregoi se pas masakrës së Lushnjes më 11 tetor 2017 ku vrau Zamir Latifi e Jurgen Hoxha dhe plagosi Marjus Xhepexhiu e Bujar Turku, në përpjekje për të vrarë nipin e Aldo Bares, Laert Haxhiu ka synuar të vrasë edhe dy prokurore.

Sipas Tafanit në shenjestër të Haxhiut kanë qenë prokuroret që hetuan masakrën, fillimisht Merita Selimi në Lushnje e më pas prokurorja e SPAK, Doloreza Musabelliu që po përfaqëson akuzën në gjyqin në mungesë ndaj Laert Haxhiut në GJKKO. Laert Haxhiu është I dënuar me 18 vjet burg edhe për vrasjen e shtetasit Gerti Lala më 8 korrik 2010 në Lushnje.

Artan Tafani dha detaje të vrasjeve që kishin mbetur të pazbardhura nga autoritetet, por ajo që tronditi më shumë ishte planifikimi i Haxhiut për të vrarë persona të drejtësisë. Në mesin e tyre ishte prokurorja e SPAK, Doloreza Musabelliu, dhe ajo e Lushnjës, Merita Selimi, për të cilat me urgjencë të madhe u mor vendimi për mbrojtjen e tyre. Në muajin korrik Haxhiut iu provua edhe autorësia e një tjetër vrasje, ajo e Besnik Hidës, i afërm i Zamir Latifit, njërit prej viktimave të masakrës së Lushnjës në 2017-ën. Për këtë të fundit Haxhiu po gjykohet në Gjykatën e Posaçme, ndërsa me burgim të përjetshëm janë dënuar më herët bashkëpunëtorët Anterio Kaloshi dhe Orgest Bilbili.

Vrasje në Shqipëri
1-Vrasja e Fridmand Xhaferrajt, 13 Maj 2021 në Korçë
2-Vrasja e Çajup Selimit, 1 Qershor 2021 në Tepelenë
3-Vrasja e Alban Semakut, 17 Tetor 2021 në Peqin
4-Vrasja e Albi Bashaliut, 27 Dhjetor 2021 në Elbasan

Vrasje në Greqi
1-Vrasja e Lulzim Qorrit, 12 Dhjetor 2018 në Athinë
2-Vrasja e Dikens Halilit, 3 Tetor 2021 në Athinë

Akuzat për anëtarët e bandës së Laert Haxhiut

 1. -Artan (Marjus) Tafani akuzohet për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (3 herë, në dëm të viktimave Çajup Selimi, Fridman Xhaferaj dhe Alban Semaku), “Vrasja për gjakmarrje” e kryer në bashkëpunim (në dëm të viktimës Albi Bashaliu), “Vrasja me paramendim” e mbetur në tentativë e kryer në bashkëpunim (në dëm të viktimës Kujtim Meta), “Shkatërrim i pronës me eksploziv” e kryer në bashkëpunim (4 herë, me të dëmtuar shtetasit Erion Çoku, Bashkim Rajku, dhe Bujar Turku [2 herë] ), “Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale për të kryer vrasje” e kryer në bashkëpunim (3 herë, ndaj shtetasve Adriatik Guri (Doga), Rexhep Gina dhe Genci Hida), “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Vjedhja me dhunë” e kryer në bashkëpunim (2 herë, me të dëmtuar shtetasit Gëzim Çepele dhe Marjus Zejneli)
 2. -Lulzim Spahija (Arapi), akuzuar për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (3 herë, në dëm të viktimave Çajup Selimi, Fridman Xhaferaj dhe Alban Semaku),  “Vrasja për gjakmarrje” e kryer në bashkëpunim (në dëm të viktimës Albi Bashaliu), “Vrasja me paramendim” e mbetur në tentativë e kryer në bashkëpunim (në dëm të viktimës Kujtim Meta), “Shkatërrim i pronës me eksploziv” e kryer në bashkëpunim (3 herë, me të dëmtuar shtetasit Erion Çoku, Bashkim Rajku dhe  Arjan Aliço), “Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale për të kryer vrasje” e kryer në bashkëpunim (ndaj shtetasit Adriatik Guri (Doga), “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit” dhe “Vjedhja me dhunë” e kryer në bashkëpunim (me të dëmtuar shtetasin Gëzim Çepele).
 3. -Ligor Romacka, i akuzuar për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (2 herë, në dëm të viktimave Çajup Selimi dhe Fridman Xhaferaj) dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.
 4. -Erisiano Abedini i akuzuar për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (në dëm të viktimës Çajup Selimi), “Shkatërrim i pronës me eksploziv” e kryer në bashkëpunim (3 herë, me të dëmtuar shtetasit Bashkim Rajku dhe Bujar Turku).
 5. -Bledar Berberi i akuzuar për veprën penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (në dëm të viktimës Frdiman Xhaferaj).
 6. -Maringlen Topuzi i akuzuar për veprat penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (në dëm të viktimës Frdiman Xhaferaj), “Vrasja për gjakmarrje” e kryer në bashkëpunim (në dëm të viktimës Albi Bashaliu)
 7. -Idriz Manej, i akuzuar për veprën penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (në dëm të viktimës Fridman Xhaferaj), të parashikuar nga neni 78 e 25 të Kodit Penal.
 8. -Fatjon Veliu, i akuzuar për veprën penale “Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale për të kryer vrasje” e kryer në bashkëpunim (ndaj shtetasit Rexhep Gina).
 9. -Bujar Abedini, i akuzuar për veprën penale “Vrasja me paramendim” e kryer në bashkëpunim, (në dëm të viktimës Çajup Selimi).
 10. -Enriko Xhahysa, i akuzuar për veprën penale “Vrasja për gjakmarrje” e kryer në bashkëpunim (në dëm të viktimës Albi Bashaliu)
 11. -Klea Gjata e akuzuar për veprat penale “Përkrahja e autorit të krimit” dhe “Moskallëzimi i krimit”.

 

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 21/10/2023 01:02

  Sa here qe behet fjale per grupe kriminelash vrasesh,ose kriminele me kollare te rangut te larte,ose politikane te rendesishem,prokurorite e gjykatat shpallin gjithemone /moskopompetence/! Cila eshte aryeja e vertete,frika,apo korrupsioni i njerezve te drejtesise,se per mendimin tim,nje vrases qe ka vrare 10 veta nuk ndryshon ne akt nga nje qe ka vrare vetem nje dhe nje hajdut me kollare e me post ministri qe ka vjedhur miliona nuk ndryshon ne akt nga nje hajdut qe ka vjedhur nje konserve,apo 100 leke? Pse per cironkat jane te gatshem te hetojne e denojne,kurse per barakudat jane te gjithe /jokompetente?!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ja vendi ku 19-vjeçarja varrosi babanë pasi e vrau në Shënvlash të Durrësit

Ja vendi ku 19-vjeçarja varrosi babanë pasi e vrau në Shënvlash të Durrësit