Prokuroria letërporosi në Greqi për Agim Kajmakun, i kërkohen edhe shenjat e gishtërinjve në Policinë Shkencore

TIRANË- Prokuroria e Përgjithshme ka dërguar një letërporosi në Greqi për të marrë informacion mbi kryetarin e bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku. Prokuroria kërkon nga autoritetet greke të dhëna për Agim Kajmakun (Jorgo Toto) nëse është i dënuar në këtë shtet. Report Tv po ashtu mëson se Njësia e Dekriminalizimit i ka kërkuar Agim Kajmakut  që të depozitojë në policinë shkencore gjurmët e gishtërinjve. Burime për Report Tv bëjnë me dije se letërporosia nga Prokuroria e Përgjithshme e firmosur nga prokurori Arben Kraja është nisur ditën e premte. Pas asaj për Valdrin Pjetrin ku i kërkohet informacion shtetit italian, kjo është lëtërporosia e dytë që firmoset nga Kraja për të marrë informacion mbi figurën e një kryebashkiaku të dalë nga zgjedhjet e 30 qershorit.

Ai ka në dispozicion pesë ditë kohë për të shkuar vullnetarisht në Laboratorin e Policisë Shkencore dhe depozituar shenjat e gishtërinjve. 

Kjo lëvizje e Prokurorisë së Përgjithshme ka ardhur pas akuzave të Partisë Demokratike ku deklaronin se Agim Kajmaku ka qenë i dënuar më parë në Greqi. Ka qenë Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi i cili ka firmosur një kërkesë drejtuar Prokurorisë  së Përgjithshme për të verifikuar figurën e Agim Kajmakut, disa ditë më parë. Kujtojmë se për shkak të disa dokumenteve që Partia Demokratike nxori kundrejt Valdrin Pjetrit në Shkodër, ky i fundit u tërhoq nga marrja e detyrës së kryetari të Bashkisë së qytetit verior, pasi dyshohet se është dënuar në vitin 2003 për trafik droge. Por nga ana e Kajmakut nuk kemi një tërheqje dhe ai deri më tani ka rrëzuar pretendimet e Partisë Demokratike se është i dënuar dhe i dëbuar nga shteti grek. Në një reagim për Shqiptarja.com ai deklaroi se ka udhëtuar lirisht në çdo vend të Bashkimit Evropian, për shkak edhe të biznesit të tij. Kajmaku tha se këto akuza janë për qëllime politike.

Ndërkohë nga ana tjetër Partia Demokratike ka deklaruar se do të nxjerrë edhe dokumente për dëbimin e Kjamakut nga Greqia.

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Mjekët nuk janë dakord me rritjen e pagës 40%, a kanë të drejtë?

Komento

Komente

 • Rami: 26/08/2019 12:11

  Edi Rama ve ne pushtet o keta qe jane drejtperdrejte ish burgaxhij (pa llogarit psikopetrrit) ose ose te pakten ta kene ndonje vella ose moter ish burgaxhij! Per ne te tjeret, vetem terror burg burg burg... se ndoshta do me na dhon shansin me u bo edhe ne i dit pushtetar masi t bojm burgun!

  Përgjigju
 • Ben: 26/08/2019 12:00

  Spo kuptojme nje gje,pse nuk del ky Kajmaku dhe Edi Rama tju pergjigjen akuzave te PD-es?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tetori i kancerit të gjirit, 458 mijë vdekje në vit! Covid vështirëson diagnostikimin