'Pronari na kërcënoi me vendin e punës se dolëm në protestë', punëtorët e një fasonerie në Durrës kërkojnë pagën e luftës: Kompaninë do ta hedhim në gjyq

Fasoneritë në vend janë kthyer jo vetëm në vatra infeksioni, por edhe problem se nuk i sigurojnë dot pagën e luftës punëtorve. Pretendimi i fundit që vjen nga Durrësi është se një fasoneri, "Stafra SH.p.k", nuk ka aplikuar për pagën e luftës të punonjësve pasi në tatime ka deklaruar se vazhdon puna edhe në kohën e pandemisë. Mirëpo punëtorët pretendojnë të kundërtën:

"Ne kërkojmë një zgjidhje për të drejtat tona sepse na është deklaruar se nuk e përfitojmë pagën e shtetit për arsyen se deri më datë 11 mars kemi qenë në marrëdhënie pune dhe më 12 mars kemi qenë në shtëpi. Kur e kemi pyetur kompaninë nëse e kemi bërë aplikimin për emrat tanë na ka thënë që nuk e përfitojmë. Erdhëm te tatimet dhe këtu na thonë se kontributet tuaj janë derdhur në rregull. Na thanë gjithashtu se kur janë derdhur kontributet ju edhe duhet të ishin paguar, ndërsa ne nuk jemi paguar përveç 11 ditëve që kemi marrë lekët. Tjetra na thonë se duhet ta çojmë për apelim.

Kompania jonë quhet Safra sh.p.k. me pronarë Liggi Marianucci, është italian. Jemi gati 90 punëtorë, sot kemi pezulluar punën dhe pronari nga Italia na ka telefonuar dhe na ka thënë 'ju që jeni çuar për të kërkuar të drejtën tuaj nesër mos ejani në punë se jeni pezulluar'. Ne kërkojmë një zgjidhje, qoftë nga shteti, qoftë nga media, nga kushdo. Jemi familjarë jemi me fëmijë të vegjël dhe po luftojmë për bukën e gojës."

Një puntor tjetër i kësaj fasonerie thotë se fasonerinë do ta hedhin në gjyq:

"Ne pyetëm te takim taksat dhe na dhanë një përgjigjje që nuk është fare e mirë për ne, sepse fabrika ku ne punojmë na ka shpall në punë kur ne ishim në shtëpi. Nuk na ka paguar asgjë përveç 11 ditëve që kemi punuar. Jemi afër 90 punëtorë por sot kemi ardhur vetëm kaq sepse një pjesë tjetër ka frikë, se janë hallexhinj, se nuk duan të humbin punën. Në prill na takojnë vetëm tetë ditë punë, me tetë ditë unë burrë e grua dhe dy fëmijë të vegjël, me qera, ne nuk arrijmë dot të përballojmë jetesën minimale se fëmijëve duan bukë. Këtë problem ta zgjidhi shteti me fabrikën. Fajtorja është fabrika se nuk ka deklaruar se është mbyllur puna, ndërsa fabrika ka deklaruar te tatimet se puna vazhdon.

Unë kam letra, ka kam fakte, se nuk kam marrë pagën aq sa duhet. Kam marrë 156 mijë lek dhe më janë mbajtur 29 mijë e 102 lekë siguracion. Unë paguaj siguracione dhe taksa për këtë shtet dhe unë mos të përfitoj dot një pagë lufte minimale?! E dua për të përballuar bukën e fëmijëve. Nëse situata nuk zgjidhet ne do marrim një avokat që të hedhim kompaninë në gjyq, se ndryshe nuk kemi se çfarë zgjidhje të marrim"


Lajmi kryesor:

'Edhe në vrimë të miut të futet pronarin do ta djeg të gjallë!' Puntorët e fasonerisë pa pagë lufte. Tatimet: Biznesi i ka hequr nga sigurimet (VIDEO)


Ne.k./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Ekskluzive/ Bëri burg për gjobëvënie, ish bodigardi i Berishës dhe Shkëlzenit bëhet avokat, tentoi të blinte gjakun e Hekuran Dedës pas 21 Janarit