Pronat e ushtrisë, vijon marrja në pyetje e ushtarakëve e ish zyrtarëve! Në SPAK dhe një biznesmen

Pronat e ushtrisë, vijon marrja në pyetje e ushtarakëve e ish zyrtarëve! Në SPAK dhe një biznesmen

Godina e SPAK

Hetimet për pronat e ushtrisë, SPAK vijon marrjen në pyetje të ish-zyrtarëve, ushtarakëve dhe biznesmenëve.

 Ylber Dogjani, ish drejtor i drejtorisë së logjistkës në komandën e forcës së bashkuar, ish drejtues u agjencisë së inteligjencës sigurisë dhe mbrojtjes (Shërbimi Informaziv Ushtarak), dhe ish komandant i Forcës Detare, është pyetur pak ditë më parë në SPAK.

Gjithashtu në pyetje është marrë edhe një biznesmen. 

Prokuroria e Posaçme po heton disa prej pronave të ushtrisë të cilat kanë kaluar në pronësi private, si baza detare e Limionit në Saranda dhe zona të tjera ku në pyetje në cilësinë e kallëzuesit është marrë në pyetje edhe ish ushtaraku i lartë Artur Meçollari. Bardhyl Kollçaku deputet i PS dhe njëherësh ish Shef i Shtabit të Përgjithshëm i Forcave të Armatosura.

Më 11 mars të vitit të kaluar, GJKKO, ka pranuar kërkesën e SPAK për vënien nën sekuestro preventive të “Bazës Ndihmëse, Limion, Sarandë”, një bazë e Forcave Detare, pronë e ushtrisë shqiptare e cila në korrik të viti 2020, me vendim të qeverisë, i është dhënë me qira, si pjesë e një territori shumë më të madh, prej mbi 265 mijë metrash katrorë, bashkimit të dy shoqërive.

Shoqëria parashikon ndërtimin e një kompleksi hotelesh, rezidencash dhe një port jahtesh për ofrimin e mundësive për ankorim, për 400 anije.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A ka qenë Vettingu i gjyqtarëve e prokurorëve proces i besueshëm?×

Lajmi i fundit

Biote hap Showroom-in e ri tek ish-Ekspozita në Tiranë! Gjeni dyshekët e aksesorët me cilësinë më të mirë

Biote hap Showroom-in e ri tek ish-Ekspozita në Tiranë! Gjeni dyshekët e aksesorët me cilësinë më të mirë