Propozimi i Macron për reformën e pensioneve shkakton krizë politike në Francë! Mbi 300 protestues të arrestuar pas përplasjeve me policinë

Propozimi i Macron për reformën e pensioneve shkakton krizë politike në Francë! Mbi 300 protestues të arrestuar pas përplasjeve me policinë

Protestuesit në Paris

Të paktën 310 persona janë arrestuar në të gjithë Francën, ndërsa qeveria e Emmanuel Macron përballet me reagime për zbatimin e reformave të pensioneve që do të bëjnë që mosha e pensionit të rritet me dy vite.

Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin tha se shumica e arrestimeve të bëra të enjten mbrëma, rreth 258 prej tye, ishin në Paris. Edhe pse qetësia ishte kthyer në rrugët e kryeqytetit deri të premten në mëngjes, ministrat e qeverisë ishin në mbrojtje pas protestave të zhvilluara mbrëmjen e së enjtes.

Qeveria franceze detyroi të enjten plane të diskutueshme për të rritur moshën e pensionit të vendit nga 62 në 64 vjeç, një lëvizje që ka ndezur lëvizjen protestuese disajavore të vendit.

Zëdhënësi i qeverisë Olivier Veran dhe ministri i buxhetit Gabriel Attal përsëritën pretendimin e Presidentit Emmanuel Macron se qeveria nuk kishte dashur të përdorte fuqinë e saj kushtetuese për të zbatuar ligjin.

“Nëse nuk i bëjmë reformat sot, janë masa shumë më brutale që do të duhet të bëjmë në të ardhmen,” tha Attal.

Protestuesit bllokuan për pak kohë unazën e Parisit të premten në mëngjes në shenjë proteste ndaj reformës së pensioneve, duke shkaktuar vonesa të gjata në udhëtimet e mëngjesit. Dhe greva e punëtorëve të pastrimit të plehrave që ka shkaktuar kaos në rrugët e Parisit të cilat janë të mbuluara me kosha mbeturinash.

Ministria e brendshme, në kontekstin e reagimit ndaj reformave të pensioneve, u bëri thirrje forcave të sigurisë që të "mbajnë me vendosmëri" mbrojtjen për zyrtarët e zgjedhur në Francë, të cilët ndonjëherë janë objekt kërcënimesh, fyerjesh ose edhe veprimet keqdashëse si dëmtimi i pronës.

Kryeministrja Elisabeth Borne njoftoi në Asamblenë Kombëtare të enjten më herët se Macron do të nxiste kompetenca të veçanta kushtetuese për të miratuar projektligjin e propozuar për reformën e pensioneve të cilën e konsideroi si shumë të nevojshme.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Rrjeti shpërthen në kritika kundër Macron: Flet për pensionet dhe mban orë 80 mijë euro! Presidenti e heq nga dora gjatë intervistës

Rrjeti shpërthen në kritika kundër Macron: Flet për pensionet dhe mban orë 80 mijë euro! Presidenti e heq nga dora gjatë intervistës