Protesta/ Basha në Mirditë e Gjirokastër: Rama nuk reflekton, ejani t'i japim fund grushtit të shtetit

Shtatë ditë nga data e protestës para Kryeministrisë, kryetari i PD-së, Lulzim Basha u ka bërë thirrje qytetarëve fillimisht nga Mirdita e më pas nga Gjirokastra që të rrëzojnë qeverinë Rama. Ai e cilësoi qeverisjen si 'grusht shteti' që duhet të rrëzohet në datë 16 shkurt.

"Ju kuptoj shumë mirë për hallet dhe problemet. Ju duhet tani dini, se këto probleme kanë shumica e shqiptarëve. 18-vjeç jam larguar nga Shqipëria në kërkim të mundësive. Dua t'u them se ajo që duhet të bëjmë është një detyrë e shenjtë. Gjushi duhet të ishte pas hekurave në cdo vend normal, por Rama e mbron. Sovrani i institucioneve është populli, janë qytetarët, ndaj me 16 shkurt, iu ftoj të gjithë së bashku, ti japim fund këtij grushti shteti, jo nga ushtarakët, por nga kriminelët, që kanë marrë bukën, paratë, vendet e punës, dëmshpërblimet, shëndetësinë, arsimin, ka marrë peng Shqipërinë.

Tani që rrugët politike po shterohen dhe Rama nuk reflekton, edhe mua në emër të PD-së nuk mund mbetet gjë tjetër veçse që të shprehni vullnetin e lirë në datë 16 shkurt. Ti jepni fund grushtit të shtetit, ta shembim këtë sistem të kalbur dhe të ndërtojmë një qeveri që u shërben qytetarëve. Ju e meritoni dhe do të keni një qeveri që do të zgjidhë hallet tuaja" tha Basha në Mirditë. 

Ndërsa në Gjirokastër, teksa kishte përkrah ish-kryetarin e komunës së Lazaratit, Dashamir Alikon dhe deputetin demokrat Tritan Shehu, Basha u shpreh: "Një ditë e re po vjen, një ditë ndryshe dhe se celësi i këtij ndryshimi pozitiv për banorët e Gjirokastrës është bashkimi i të gjithë qytetarëve më 16 shkurt në Tiranë, për të përmbysur një sistem të kalbur në Tiranë që nuk është gjë tjetër vecse një sistem i kalbur (...) Koha për fjalë ka mbaruar, më 16 shkurt ejani të flisni me pjesëmarrjen tuaj. Jepini dorën njëri-tjetrit, jo sepse ju bashkojnë hallet, por ju bashkon edhe shpresa." 

Deputeti demokrat Tritan Shehu, kryetari i PD-së Lulzim Basha, kryetari i komunës së Lazaratit Dashamir Aliko

d.ba./a.s./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Rruqja: 09/02/2019 10:46

    Na cave gajden perdite pordh syfyri ..po nje llafe .hajde te rrezojm qeverin .po mor pallosh groshe po pse nuk tjua si do e besh me mire ti se sa ke qene ne udheheqje pune me mire qe din te besh ti o HOLLANDEZ PA FARE asht te vrasesh dhe te vjedhesh .Po merr persiper nje barre qe do te zere poshte ty perpara . Populli te njeh se sa i bedes je ti o mashtrues .cdo gje qe po ben e ben per te ruajt bythen tende nga krimet qe ke mbi supe .

    Përgjigju
    • Lugati: 09/02/2019 11:27

      Tamam pordh syfyri, sidomos tani qe hoqen gjeneral salijanin me cfar do e marrin pushtetin, ste le kush sot te qeverisesh pa vote hiqe nga mendja, si do e ndertosh nje qeveri qe u sherben qytetareve pa dale ne votime