‘14 maji’, Berisha: 1 kandidat, 1 pallat! Çdo emër që del nga Alibeaj është i Ramës për të dëmtuar PD! Kam marrë mbështetjen e Metës për ‘6 dhjetorin’

TIRANË- Negociatat për bashkimin e Partisë Demokratike duket se kanë stopuar, dhe Sali Berisha ditën e sotme i ka hedhur edhe më shumë “benzinë zjarrit”. Në një kohë kur Report Tv konfirmoi emrat e parë të dalë nga grupi i Enkelejd Alibeajt për disa Bashki, Sali Berisha i ka akuzuar si të “përdorur” nga Edi Rama me qëllim që të dëmtojnë Partinë Demokratike.

“PD do të dalë me 1 kandidat, çdo kandidat tjetër del në emër të Ramës për të dëmtuar PD”, tha Berisha.

Mes akuzave të ashpra, Berisha u ndal te Agron Kapllanaj, i cili ka shpallur kandidaturën për Bashkinë e Mallakastrës. Ai tha se ai është i shitur nga Rama, e ndërsa e fortë ishte edhe deklarata ku tha se kandidatët e Alibeaj blihen me pallate.

“Kapllanaj ka një listë shumë të gjatë tendera nga pushteti qendror dhe vendor, natyrisht është i detyruar, atë e telekomandojnë, atij i japin para, prapa kush e tha atë ‘1 votë, një pallat’. Një kandidat një pallat është në masën të paktën 80-90% është në masën e vërtetë. S’kanë asgjë të përbashkët me popullin opozita”, tha Berisha.

Nuk kishte si të mungonin edhe akuzat në drejtim të Lulzim Bashës që e akuzon si të përfshirë në Portin e Durrësit.

“Ai le ta thotë me emra nëse më akuzon mua, unë kam emra, Oltian Haxholli është administrator i kompanisë që zyrtarisht ishte e Emar në atë kohë”, tha Berisha.

Për protestën e 6 dhjetorit, e cila përkon edhe me samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të vijnë në Tiranë liderët europian, Berisha tha se ka marrë plotësisht dakordësinë e Ilir Metës, aleatit të tij më madh. Ndonëse Meta, nuk ka konfirmuar një fakt të tillë, Berisha thotë se ai i ka shprehur mbështetjen, teksa ka një ftesë publike për aleatët e tij.

"Ta them me përgjegjësi të plotë. Kam marrë plotësisht mbështetjen e Ilir Metës. Ftesa është për aleatët, çfarë vendimi marrin është e drejtë e tyre. Do jetë një protestë që nuk do të cenojë sigurinë e mysafirëve, por armiqësore ndaj Edi Ramës. Po punohet për një skenar nga specialistët dhe do të përpiqemi që opozita të përfaqësohet në mënyrën më dinjitoze, që zëri i tij të ushtojë jo vetëm në Tiranë dhe liderët e BE-së, por në mbarë botën”, tha Berisha.

Berisha tha se këtë protestë tashmë e përshëndet edhe komuniteti ndërkombëtar, e të cilit i garanton se do të jetë paqësore e nuk do të cenojë sigurinë liderëve europian, por do jetë armiqësore ndaj Edi Ramës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:26
Laboratori i drogës në Fier/ Berisha: Viktor Cervenaku, një Mirel Mërtiri në sipërmarrjen e kokainës të qeverisë

 

Viktor Çervanaku, ish-kryetari i komunës së Farkullit, është cilësuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, si “Mirel Mërtiri” i inceneratorëve, për qeverinë,

“Viktor Cervenaku është një Mirel Mërtiri në sipërmarrjen e Kokainës të qeverisë. Ai është një nënpunës në ndërmarrjen e qeverisë”, tha Berisha.

Ora 13:22
Alibeaj me kandidat të tij në ’14 maj’, Berisha akuza se janë të shitur te Rama: 1 kandidat, 1 pallat

 

Sali Berisha ka hedhur akuza të forta ndaj kandidatëve të nxjerrë nga grupi i Enkelejd Alibeaj. Ai tha se Kapllanaj është i shitur te Rama. “1 kandidat, 1 pallat”, tha Berisha duke thënë se ato po blihen nga Rama.

“A e di ti sa tendera ka fituar ai Kapllanaj, shifeni. Me dhjetëra tendera përfshi pallatet aty ku u krijua keqtrajtimi më i shëmtuar ndaj qytetarëve, te ‘5 Maji’. Ka një problem statutor në PD, nuk ka forcë që ta tërheq PD nga tenderat, PD është ajo që merr përsipër të jetë opozitë e vërtetë dhe jo grupi i tendermenëve, sepse Kapllanaj ka një listë shumë të gjatë tendera nga pushteti qendror dhe vendor, natyrisht është i detyruar, atë e telekomandojnë, atij i japin para, prapa kush e tha atë ‘1 votë, një pallat’. Një kandidat një pallat është në masën të paktën 80-90% është në masën e vërtetë. S’kanë asgjë të përbashkët me popullin opozita”, tha Berisha.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pjeter: 25/11/2022 17:14

  Ky,sa here del e hab gojen,eshte fiks nje shuplake ne surrat te SPAKUT!!

  Përgjigju
 • Pa emer: 25/11/2022 15:00

  Kush merr vota ma shume nga populli ai eshte opozite e vertete kane te drejte ta provojme Berisha dhe Ali Basha

  Përgjigju
 • Qepa: 25/11/2022 13:56

  O non grata! pse tregon gjerat qe ke bo vete per blerjen e votave! Je ti me floririn ideatoret e blerjes se votave,tani lef si qen dhe akuzon te tjeret siç je mesuar tash 30 vite o i pa fyt***.

  Përgjigju
 • Anonim: 25/11/2022 13:45

  Po myftar lumneshi jot me ndihmen tende e kalonte nga greku drogen dhe refugjatet qe kushedi sa vdiqen nga ky person qe esht krahu jot i djatht plehr.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Rama: BE të mendojë me shumë për financat drejt Ballkanit! 85 mln euro për energjinë? Lajm i mirë por ia morën bujqësisë

Rama: BE të mendojë me shumë për financat drejt Ballkanit! 85 mln euro për energjinë? Lajm i mirë por ia morën bujqësisë