Protesta e fermerëve në Lushnjë, nën hetim penal 5 qytetarë: Kundërshtuan punonjësit e policisë dhe bllokuan qarkullimin në rrugë

Protesta e fermerëve në Lushnjë, nën hetim penal 5 qytetarë: Kundërshtuan punonjësit e policisë dhe bllokuan qarkullimin në rrugë

Fermerët dje në protestë

5 shtetas janë proceduar penalisht në Lushnjë të cilët morën pjesë në protestën e fermerëve. Sipas policisë janë vënë nën hetim penal shtetasit E. Sh., 43 vjeç, banues në Lushnjë, K. H., 23 vjeç, A. V., 41 vjeç, E. V., 36 vjeç, D. O., 34 vjeç, banues në fshatin Drenovicë, Berat. Këto shtetas ditën e djeshme në vendin e quajtur "Rotondo e Plugut" kanë bllokuar kalimin e mjeteve për rreth 15 minuta dhe kanë kundërshtuar me dhunë punonjësit e Policisë.

‘Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Lushnjë proceduan penalisht për veprat penale "Pengimi i qarkullimit të mjeteve të transportit", "Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të rendit publik" dhe "Organizimi dhe pjesëmarrja në manifestime të paligjshme", shtetasit E. Sh., 43 vjeç, banues në Lushnjë, K. H., 23 vjeç, A. V., 41 vjeç, E. V., 36 vjeç, D. O., 34 vjeç, banues në fshatin Drenovicë, Berat, pasi ditën e djeshme në vendin e quajtur "Rotondo e Plugut" kanë bllokuar kalimin e mjeteve për rreth 15 minuta dhe kanë kundërshtuar me dhunë punonjësit e Policisë.Materialet i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme.’- njofton policia.

Me qindra fermerë të zonës së Myzeqesë nga Lushnja e Fieri protestuan dje në vendin e njohur si rrethrrotullimi i Plugut. Protesta shënoi incidente, ku protestuesit u përplasën me policinë për shkak se për disa minuta ata bllokuan autostradën. Rreth 15 persona u shoqëruan në komisariat.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

U vetmbyt në Liqenin e Fierzës, identifikohet pas 24 orësh 30- vjeçarja

U vetmbyt në Liqenin e Fierzës, identifikohet pas 24 orësh 30- vjeçarja