Protesta në Bjellorusi/ Meta shpërndan deklaratën e krerëve të Polonisë e Lituanisë: Të njihen standardet themelore demokratike

Ilir Meta

Pas protestave kundër presidentit Alexandër Lukashenko në Bjellorusi,Ilir Meta ka shpërndarë në Twitter deklaratën e presidentëve të Polonisë dhe Lituanisë, të cilët u bëjnë thirrje autoriteteve që të njohin plotësisht dhe të mbështesin standardet themelore demokratike. Përmes deklaratës theksohet se dialogu është gjithmonë metoda më e mirë për të përparuar zhvillimin shoqëror, për të diskutuar reformat dhe politikat.

Deklarata e Presidentëve Andrzej Duda dhe Gitanas Nausėda

9 gusht 2020

Deklarata

nga Presidenti i Republikës së Polonisë Andrzej Duda

dhe Presidenti i Republikës së Lituanisë Gitanas Nausėda


Si fqinjë të Bjellorusisë, ne u bëjmë thirrje autoriteteve Bjelloruse që të njohin plotësisht dhe të mbështesin standardet themelore demokratike. Ne bëjmë thirrje të përmbahen nga dhuna dhe të bëjmë thirrje për respektimin e lirive themelore, të drejtave të njeriut dhe qytetarëve përfshirë të drejtat e pakicave kombëtare dhe lirinë e fjalës. Ne besojmë se dialogu është gjithmonë metoda më e mirë për të përparuar zhvillimin shoqëror, për të diskutuar reformat dhe politikat. Ndërsa ne e respektojmë sovranitetin e Bjellorusisë dhe pavarësinë e saj, ne shpresojmë që kushte të favorshme të përfshihen edhe më shumë në partneritetin me njerëzit dhe shtetin e Bjellorusisë. Ne jemi të bindur që bashkëpunimi më i ngushtë me Bashkimin Evropian është në interes të Bjellorusisë, ne duam që dyert për këtë bashkëpunim të qëndrojnë të hapura dhe të jenë të gatshme për të vazhduar të ofrojnë mbështetje të mëtejshme për Bjellorusinë në thellimin e marrëdhënieve të saj me familjen e bashkuar evropiane.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento

Komente

 • Bardhi: 12/08/2020 14:56

  Drejtesia nuk po funksionon eshte per te ardhur keq po nuk u vune para drejtesise berisha nano meta basha rama nuk ka drejtesi

  Përgjigju
 • O tej: 10/08/2020 21:22

  Meta hajduti hajduti hajduti hajduti

  Përgjigju
  • Shkodraloce: 11/08/2020 06:38

   Mutsihane



×

Lajmi i fundit

John

Stil dhe kombinim: Deputetja e PS spikat në parlament