Protestojnë për herë të parë pas 106 vitesh, infermierët në Britani kërkojnë rritje të pagave

Protestojnë për herë të parë pas 106 vitesh, infermierët në Britani kërkojnë rritje të pagave

Pas 106 vitesh, mijëra infermierë në Britani do protestojnë më 15-20 dhjetor në Angli, Uells dhe Irlandën e Veriut, por jo në Skoci, për rritjen e pagave, sipas një njoftimi të sindikatës.

Protestat, të cilat do të tregojnë seriozitetin e krizës sociale në Britaninë e Madhe, do të rrisë më tej presionin mbi Sistemin Kombëtar të Shëndetësisë, pasi sindikata e Kolegjit Mbretëror të Infermierisë (RCN) tha se qeveria kishte refuzuar një ofertë negociatash, raportojnë mediat e huaja.

Ky do të jetë veprimi i fundit industrial në Britani, ku inflacioni i lartë prej dekadash dhe kriza e kostos së jetesës kanë shtyrë stafin në sektorë të ndryshëm të kërkojnë rritje të pagave për të vazhduar me çmimet spirale, pasi qeveria refuzon të plotësojë kërkesën e tyre për rritje pagash.

Sipas vlerësimeve, paga e infermierëve ka rënë me 20% që nga viti 2010, veçanërisht në periudhën aktuale, me krizën e kostos së jetesës, pasi inflacioni është mbi 11%.

Qeveria thotë se ka pranuar rekomandimet e pavarura të pagave dhe i ka dhënë mbi një milion punonjësve të NHS një rritje pagash prej të paktën 1,400 £ (1,590 dollarë amerikanë) këtë vit.

Të ardhurat bruto në vit të një infermiereje ose infermiereje arrijnë në 27,000 paund. Sekretari i Shëndetësisë Steve Barclay tha se kërkesa e infermierëve nënkuptonte rritje pagash prej 19.2%, duke i kushtuar publikut 10 miliardë paund në vit.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto