Pse nuk duhet t'i lajmë flokët me ujë shumë të nxehtë?

Pse nuk duhet t'i lajmë flokët me ujë shumë të nxehtë?

Si fillim, është e rëndësishme të theksohet se një dush i nxehtë mund të ketë përfitime për lëkurën  dhe flokët tuaj pasi rrit qarkullimin e gjakut, hap poret, heq yndyrën dhe qelizat e vdekura.

Megjithatë, edhe pse mund të ndihmojë lëkurën dhe flokët, uji tepër i nxehtë mund të dëmtojë lëkurën duke e bërë atë më të thatë.

Sipas dermatologut Dr. Jaishree Sharad këto janë të gjitha arsyet pse është më mirë të shmangni një dush të nxehtë.

Tharje e lëkurës

Ekspozimi i lëkurës ndaj ujit të nxehtë mund t’i heqë lëkurës yndyrën dhe çon në tharje dhe kruajtje të saj.

Sëmundjet e lëkurës

Nëse keni sëmundje ekzistuese të lëkurës si ekzema ose psoriasis, uji i nxehtë mund t'i përkeqësojë ato duke thyer barrierën mbrojtëse të lëkurës, duke e privuar lëkurën nga lagështia e saj dhe duke shkaktuar acarim dhe inflamacion të mëtejshëm që përkeqëson këto gjendje.

Rënia dhe dëmtimi i flokëve

Ekspozimi i flokëve tuaj ndaj ujit të nxehtë mund të dëmtojë shtresën e jashtme dhe të mesme të flokëve. Ndaj kjo i bën ata të dobët duke çuar në rënien e flokëve me kalimin e kohës.

Rritja e ngadaltë e flokëve

Kur flokët tuaj janë të dobët dhe të dëmtuar, ato mund të rriten më ngadalë se flokët e shëndetshëm. Kjo do të thotë që nëse bëni dush me ujë të nxehtë rregullisht, mund të vëreni rritje më të ngadaltë të flokëve.

Inflamacion i lëkurës

Uji i nxehtë gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion të lëkurës së kokës, i cili mund të çojë në zbokth, kruajtje dhe rënie të flokëve. Kjo është për shkak se ai dëmton folikulat e flokëve dhe prish ekuilibrin natyral të kokës.

Cila është temperatura më e mirë për të bërë dush?

Dermatologu këshillon që temperatura ideale për të bërë dush është midis 37°C dhe 40°C. Ndërsa Kohëzgjatja e një dushi zakonisht duhet të jetë ndërmjet 5-15 minuta.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjmë rotacion

Shpresë për Kombëtaren, konfirmon de la Fuente: Me Shqipërinë do bëjmë rotacion