Pse nuk humbet Rama, asnjëherë!

Pse nuk humbet Rama, asnjëherë!

Edi Rama

Benet Beci ka qenë resurs i së djathtës deri në 2013-ën. Pjerin Ndreu ka qenë aset i LSI-së deri në vitin 2009. Këta janë dy shembuj sa për fillim.

Oltion Cacin, aq sa e njoh, nuk më është dukur kurrë ndonjë majtist në ide. Të gjithë këta janë tashmë bashkiakë socialistë të zgjedhur me diferenca votash përtej fantazive hajdutërore të Berishës dhe Metës. Ermal Dredha është aset i së majtës, por siguroi 230 milionë euro ndihmë për tërmetin ndërsa ishte ambasador në Emiratet e Bashkuara dhe kjo i ra në sy Ramës, ndërsa rreth e rrotull kishte këshillin e ndrikullave që prodhonin llafe e jo para në kohën që Rama kishte nevojë urgjente për valutë që të strehonte njerëzit. Dredha prodhoi para dhe jo llafe.

Flamur Golemi ishte mjeku që rastësia e solli në krye të Gjirokastrës, por rezultoi mashkulloriti që i dha frymë e jetë këtij qyteti më shumë se disa kryebashkiakë që prodhuan fjalë e kulla të shëmtuara në qytetin që vlerë ka arkitekturën e konakëve. Tetë vite më parë Gjirokastra po katandisej në fshat. Golemi i riktheu hijen e dikurshme.

Lista është e gjatë. Në analizën e humbjes së të djathtës, përveç arsyeve serioze, boria mediatike e Berishës është gufosur në argumentet e lidhura me blerjen e votave. Në fakt është çështje modernizimi. Rama ka dhuntinë e asaj që quhet “talent scout”-zbulues talentesh. Për Ramën nuk ka rëndësi je i majtë apo i djathtë. Nëse ti prodhon vota, pare dhe bën punë, atëherë merr siglën e PS-së dhe merr votat.

Së dyti ka lidhje me sklerotizimin e kundërshtarëve të tij. Të gjithë këta, pa përjashtim, kanë hallin e kioskave të tyre, se mos dikush me mendim politik, u rrezikon kryet e oxhakut. Nuk e kanë keq. Ja, për shembull, kanë fituar Mirditën, Hasin dhe Memaliajin. Pak si të vogla për t’u marrë seriozisht, por të mjaftueshme për të luajtur opozitash.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • redi: 21/05/2023 10:16

  Rama ka merit ne cdo future por Mo's Harris Hila se PS ka nje hambar konstant votash nga 750-800 Mike votash ,qe tregin se po iku Rama dhe ai qe do vije ndisgta merr akoma me teper po NUK perdori PPP e Rames

  Përgjigju
 • Beni: 20/05/2023 20:11

  Eshte e thjeshte o Hila ai i blen votat vetem kaq plus presioni administrates per buken e gojes !! Rwma dhe PS kane licence per blerje votash nderkohe qe pala tjeter pergjohet dhe kur shkon ne tualet !!!

  Përgjigju
  • Cubel breca: 22/05/2023 07:58

   Sja vlen te besh koment per kete benin. Me sa kuptoj ky qenka akoma ne vitin 92.

  • Italia si moter: 20/05/2023 20:57

   O beni surrat qeni ku e di ti se cfar do te thote blerje vote ?perserit fjalet e salikes po pse mor derdimen mund te blesh 60 % te popullsise ?tu vetem veshet e gjata te mungojne

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit