Pulë në petë nga zonja Albana

Pulë në petë

Përbërësit:

  • 1 pako petë të gatshme
  • 1 pulë
  • 1 qepë
  • Gjalpë
  • Arra të copëtuara
  • Kripë, piper

Përgatitja:

Qepën e presim hollë dhe e kaurdisim me gjalpë, më pas shtojmë copat e pulës dhe vazhdojmë kaurdisjen. Sapo të marrin pak ngjyrë shtojmë ujin dhe kripën.

Petët e gatshme i shtrojmë në tepsi, të cilën e kemi spërkatur me gjalpë. Shtrojmë petë dhe shtrojmë gjalpë. Pasi të kemi vendosur 6 petët e para, petët e tjera i presim në copa të vogla dhe i shtrojmë të tilla në sipërfaqen e tepsisë.

Shtojmë lëngun dhe sipër copat e pulës, arrat e copëtuara, kripë dhe piper. E vendosim tavën të piqet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

SHBA e përjashtoi Kosovën nga stërvitja Defender, i përgjigjet Kurti: Ndoshta Serbia duhet të marrë sanksione

SHBA e përjashtoi Kosovën nga stërvitja Defender, i përgjigjet Kurti: Ndoshta Serbia duhet të marrë sanksione