Putin dhe Kim, të qeshura, dhurata dhe makina luksoze! Një ditë me dy miqtë

Putin dhe Kim, të qeshura, dhurata dhe makina luksoze! Një ditë me dy miqtë

Kim Jong Un dhe Vladimir Putin

Përqafimi në tre të mëngjesit në pistën e aeroportit të Phenianit. Me Kim Jong-un të detyruar të qëndrojë deri vonë vetëm për të shkuar dhe për të pritur personalisht mikun e tij më të mirë. Marshalli nuk kursen nderimet për të pritur Vladimir Putinin.

Energjia elektrike është thuajse një luks në Korenë e Veriut, por natën vonë lideri vërshon me drita qendrën e kryeqytetit, ndërsa të dy i çojnë në rezidencën shtetërore. Rrugët janë mbushur me portrete të liderit të Moskës dhe flamuj rusë.

 

1718780421_putinjo.JPG

Kim Jong Un pret Putin në aeroport

Në mesditë hyrja triumfale e Putinit, si yll, në sheshin Kim Il-sung. Pavarësisht vapës mbytëse, regjimi mobilizon turma të mëdha (thjesht qytetarë, sigurisht jo me vullnetin e tyre) për ceremoninë e bujshme të mirëseardhjes: postera të mëdhenj të dy liderëve që zbukurojnë ndërtesat përreth, të rritur dhe fëmijë duke valëvitur flamuj kombëtarë, ata hedhin tollumbace shumëngjyrëshe në ajër.

Kim Jong që takon shkurtimisht mysafirin e tij në një tapet të madh të kuq, duke buzëqeshur, për t'i dhënë dorën. Mes gjeneralëve me uniformë që përshëndesin Putinin është edhe motra e fuqishme e liderit, Kim Yo-jong. Më pas të dy qëndrojnë bashkë, duke dalë nga makina, duke shijuar “dashurinë” e njerëzve. Kartolina nga Pheniani, dje skena e një historie të keqe dashurie.

Pritja e Putin në sheshin Kim Il-sung

Një vizitë në Monumentin e Çlirimit, duke nderuar forcat sovjetike që luftuan kundër Japonisë. Më pas, në mbrëmje, para se kreu i Kremlinit të nisej për në Vietnam, një koncert gala, me këngë që evokojnë luftën dhe mbrojtjen e atdheut. Është luajtur një këngë e këngëtarit rus të popit Shaman, Let's Rise, e cila u bë një lloj himni për "Operacionin Special Ushtarak" në Ukrainë.

Para se të hyjë në dhomë, Putini i thotë diçka Kimit përmes përkthyesit dhe të dy shpërthejnë në të qeshura. Brenda, zyrtarët dhe qytetarët duartrokasin derisa Marshalli u sinjalizon me dorë ‘mjaft’, mund të ndaloni me duartrokitjet. Pheniani transmetoi gjithashtu në TV një film të huaj, padyshim rus. Podolskie Kursanty ("Kufiri i fundit") në Luftën e Dytë Botërore. Përjashtim i rrallë, duke qenë se është e ndaluar që qytetarët të gëzojnë çdo formë të kulturës së huaj.

Vizita në Monumentin e Çlirimit

Dhe çfarë vizite është pa dhurata. Sanksionet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ku Rusia ulet me të drejtën e vetos, do të ndalonte eksportin e mallrave luksoze në Korenë e Veriut. Putinit nuk i intereson dhe i dhuron mikut të tij Kim, përveç çajit dhe shpatës së admiralit, një makinë të markës ruse Aurus, të dytën brenda një viti.

Tashmë shkurtin e kaluar i kishte dhënë një Senat, me çmim fillestar 41 milionë rubla, mbi 454 mijë euro, dhe tashmë SHBA-të dhe Koreja e Jugut kishin protestuar për shkeljen e qartë të sanksioneve. Në mënyrë të pahijshme, më 15 mars Kim tregoi dhuratën që mediat vendase kishin mbuluar me mbishkrimet: "një makinë speciale", "perfekte". Këtë herë modeli nuk dihet. Aurus ofron vetëm tre: sedanin Senat, SUV-in Komendant dhe minibusin Arsenal.

Pritja për Putin në sheshin Kim Il-sung

Deri tani i vetmi lider i huaj të cilit Putin i kishte dhënë dy Aurus ishte mbreti i Bahreinit. Por dhurata dukej e përshtatshme për koreano-veriorin, një koleksionist i njohur makinash luksoze, i cili, pavarësisht sanksioneve, krenohet me disa Mercedes, duke përfshirë një Maybach, një Rolls-Royce Phantom dhe një Lexus.

Putin gjithashtu e merr atë për një xhiro me limuzinën e tij presidenciale shumë luksoze. Në një video të publikuar nga televizioni rus, ai shihet duke u ulur në timon, ndërsa Kim ulet në sediljen e pasagjerit. Makina udhëton përgjatë një rruge që përshkon një park. Kur ai ndalon, një koreano-verior me kostum, kravatë dhe dorashka të bardha ia hap derën Kimit dhe më pas, me nxitim, Putinit. Më pas të dy ecin krah për krah të ndjekur nga truprojat.

Kim Jong Un dhe Putin 

Putin mori gjithashtu "dhurata të mira", sipas këshilltarit të tij presidencial Yuri Ushakov: imazhe të ndryshme që e përshkruajnë atë, "të gjitha shumë artistike, duke përfshirë edhe buste". Dhurata të tilla për të nxitur egon e Carit./La Repubblica

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gazetarua: 20/06/2024 14:05

  Armiku i armikut tim eshte miku im.

  Përgjigju
 • YolkMaster55: 20/06/2024 09:23

  ai nuk ehste putin nje here , a sozi a mask puna e tyre

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Marshim me valixhe në parlament: Diaspora duhet të votojë

Marshim me valixhe në parlament: Diaspora duhet të votojë