Putin flet për herë të parë pas takimit me Biden: Rusia ka 'të drejtë të mbrojë sigurinë e saj' mes tensioneve të NATO-s

Putin flet për herë të parë pas takimit me Biden: Rusia ka 'të drejtë të mbrojë sigurinë e saj' mes tensioneve të NATO-s

Presidenti rus Vladimir Putin, duke folur publikisht për herë të parë që nga bisedimet e tij të profilit të lartë me udhëheqësin amerikan Joe Biden, tha të mërkurën se Moska rezervon të drejtën për të "mbrojtur sigurinë e saj".

Gjatë samitit të tyre me lidhje të sigurt video të martën, Biden e paralajmëroi Putinin për një përgjigje "të fortë" ekonomike perëndimore nëse Moska sulmon fqinjin e saj.

Bisedimet u panë si një shans për të ulur tensionet në kufirin ruso-ukrainas, ku Moska ka vendosur deri në 100,000 trupa, duke shkaktuar frikën e një lufte të madhe.

 “Rusia ka një politikë të jashtme paqësore, por ka të drejtë të mbrojë sigurinë e saj”, tha Putin në një konferencë shtypi me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Ai refuzoi të thoshte nëse Moska planifikon të lëvizë trupat që grumbullohen në kufirin e Ukrainës përtej kufirit, por tha se thjesht të shikosh NATO-n të afrohet me Rusinë do të përbënte "mosveprim kriminal".

“Ne nuk mund të mos shqetësohemi për mundësinë e pranimit të mundshëm të Ukrainës në NATO, sepse kjo padyshim do të pasohet nga vendosja e kontigjenteve, bazave dhe armëve të përshtatshme ushtarake që na kërcënojnë”, tha ai.

Udhëheqësi rus theksoi se zgjerimi i NATO-s drejt lindjes është një çështje "shumë e ndjeshme" për Rusinë.

"Kjo është një nga çështjet kryesore në ruajtjen e sigurisë së Rusisë," tha ai, duke shtuar se Rusia kishte "paralajmëruar" NATO-n kundër çdo zgjerimi.

Putin i tha Bidenit të martën se Moska kërkon garanci ligjore nga Perëndimi se Ukraina nuk do të anëtarësohet në NATO. Udhëheqësi rus megjithatë i përshëndeti bisedimet me Biden si "konstruktive", duke thënë se dyshja ranë dakord të vazhdonin dialogun.

Franca paralajmëron Rusinë

Franca tha të mërkurën se i kishte dërguar "mesazhe të forta" Rusisë duke paralajmëruar se do të përballej me "pasoja strategjike dhe masive" nëse sulmonte Ukrainën. Deklarata e Ministrisë së Jashtme franceze erdhi pas bisedimeve telefonike këtë javë midis liderëve të Francës, Gjermanisë, Italisë, Britanisë së Madhe dhe SHBA-së. Ai tha se i ashtuquajturi Kuinti i pesë aleatëve perëndimorë në bisedimet e tyre "shprehën vendosmërinë e tyre që të respektohet sovraniteti i Ukrainës".

Në të njëjtën ditë, Rusia tha se dërgoi avionë për të përgjuar dhe "shoqëruar" tre plane ushtarake franceze që fluturonin pranë kufijve të saj në Detin e Zi, në një rritje të tensioneve. Ministria e Mbrojtjes e Moskës tha se pilotët e saj shoqëruan avionët francezë Mirage-2000 dhe Rafale pasi i ndaluan ata të shkelnin kufirin rus. Është shenja e fundit e tensioneve në Detin e Zi, një rajon i ndjeshëm për Rusinë që kontrollon gadishullin e Krimesë pas aneksimit të tij nga Ukraina në 2014. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, i cili ka thënë se është gati të negociojë me Putinin, tha se ishte "pozitive" që folën Putin dhe Biden.

“Mendoj se është pozitive që presidenti i Shteteve të Bashkuara foli me presidentin e Rusisë”, tha Zelenskiy.

Ai do të zhvillojë bisedime me Biden të enjten.

"Unë besoj se fitorja e Ukrainës qëndron në faktin se Shtetet e Bashkuara kanë mbështetur gjithmonë Ukrainën, sovranitetin dhe pavarësinë tonë," tha Zelenskiy në një konferencë për shtyp me kryeministrin kroat Andrej Plenkoviç.

Ai tha se ishte "e rëndësishme" që Biden të kishte marrë një "rol personal në zgjidhjen e konfliktit" në Ukrainën lindore. Ish-Ukraina ka luftuar kundër separatistëve pro-rusë në rajonet e saj lindore Lugansk dhe Donetsk që nga viti 2014, menjëherë pasi Moska pushtoi Krimenë. Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë akuzojnë Kremlinin për mbështetjen e separatistëve – pretendime që Moska i mohon – në një konflikt që ka marrë mbi 13,000 jetë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet