Putin në Vietnam: Një miqësi që refuzon të ‘vdesë’

Putin në Vietnam: Një miqësi që refuzon të ‘vdesë’

Vladimir Putin dhe presidenti vietnamez To Lam

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në kryeqytetin vietnamez Hanoi në ndalesën e dytë të një turneu në Azinë Lindore.

Udhëtimi, vjen pas vizitës së tij luksoze në Korenë e Veriut,  e cila u interpretua si një demonstrim i mbështetjes diplomatike që Rusia gëzon ende në këtë rajon.

Shtetet e Bashkuara kanë kritikuar vizitën për dhënien e një platforme për presidentin Putin për të promovuar luftën e tij të agresionit në Ukrainë.

Ndërkohë që Vietnami ende vlerëson lidhjet historike që ka me Rusinë, edhe pse punon për të përmirësuar marrëdhëniet e tij me Evropën dhe SHBA-në.

Lidhjet e Vietnamit me Rusinë janë të ngushta dhe datojnë para shumë dekadash, në mbështetjen jetike ushtarake, ekonomike dhe diplomatike të dhënë nga Bashkimi Sovjetik për shtetin e ri komunist në Vietnamin e Veriut në vitet 1950.

Vietnami e ka përshkruar marrëdhënien e tyre si "të mbushur me besnikëri dhe mirënjohje".

Sot ekonomia e Vietnamit është transformuar nga integrimi i saj në tregjet globale. Rusia ka rënë shumë pas Kinës, Azisë, SHBA-së dhe Evropës si partner tregtar. Por Vietnami ende përdor pajisje ushtarake të prodhuara nga Rusia dhe mbështetet në partneritetet me kompanitë ruse të naftës për kërkimin e naftës në Detin e Kinës Jugore, shkruan BBC.

Pushtimi i Ukrainës e paraqiti Vietnamin me një sfidë diplomatike, por një sfidë që deri tani ka arritur ta përballojë. Ajo ka zgjedhur të abstenojë në rezolutat e ndryshme në Kombet e Bashkuara që dënojnë veprimet e Rusisë, megjithatë ka mbajtur marrëdhënie të mira me Ukrainën dhe madje ka dërguar disa ndihma në Kiev.

Kjo është arsyeja pse Vietnami i ka përmirësuar kaq lehtë marrëdhëniet e tij me SHBA-në, një vend kundër të cilit liderët e tij më të vjetër zhvilluan një luftë të gjatë dhe shkatërruese, në interes të kërkimit të tregjeve fitimprurëse për eksportet vietnameze dhe balancimit të lidhjeve të ngushta me fqinjin e saj Kinën.

SHBA-ja e ka kundërshtuar vizitën zyrtare të presidentit Putin në Vietnam me arsyetimin se ajo minon përpjekjet ndërkombëtare për ta izoluar atë, por vështirë se mund të habitet. Përveç lidhjeve të veçanta historike me Rusinë, ndjenja publike në Vietnam për luftën në Ukrainë është më ambivalente sesa në Evropë.

Ka njëfarë admirimi për Putinin si një njeri i fortë që sfidon Perëndimin dhe skepticizmin, i nxitur pjesërisht nga komentet e mediave sociale, për pretendimet e SHBA-së dhe Evropës për të mbështetur ligjin ndërkombëtar.

Se sa kohë Vietnami ruan miqësinë e tij me Vladimir Putinin është më pak e qartë. Ajo tashmë po kërkon burime alternative të pajisjeve ushtarake, por për t'i dhënë fund varësisë së saj aktuale nga Rusia do të duhen vite.

Një seri dorëheqjesh të nivelit të lartë brenda partisë komuniste kohët e fundit sugjerojnë rivalitete të brendshme intensive mbi gjeneratën e ardhshme të liderëve dhe, potencialisht, mbi drejtimin që do të marrë vendi. Por ende nuk flitet për braktisjen e ambicies për të qenë miq me të gjithë dhe armiq të askujt.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?