Putin pranon ftesën e Erdoganit për të vizituar Turqinë

Presidenti Erdogan dhe homologu i tij Putin

Presidenti Erdogan dhe homologu i tij Putin

Presidenti rus Vladimir Putin ka pranuar ftesën e Presidentit Recep Tayyip Erdoğan për të vizituar Turqinë mes tensioneve në Ukrainë, tha Kremlini të enjten. Presidenti rus do të vizitojë Turqinë sapo situata dhe oraret e pandemisë ta lejojnë këtë, tha Kremlini.

Ministri i Jashtëm i Turqisë Mevüt Çavuşoğlu gjithashtu deklaroi të enjten se Putin do të shpallë datën e vizitës së tij në Turqi në shkurt pas kthimit të tij nga Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit.

Në një intervistë të transmetuar të mërkurën, Erdogan tha se Turqia është e gatshme të presë liderët e Rusisë dhe Ukrainës për të "hapur rrugën për rivendosjen e paqes" pasi tensionet midis dy vendeve tregojnë pak shenja të zvogëlimit.

“Turqia dëshiron që tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës të zgjidhen përpara se të kthehen në një krizë të re”, tha presidenti.

Turqia i ka ndjekur nga afër zhvillimet dhe është në kontakt të ngushtë me Kievin dhe Moskën. Erdogan kishte thënë se Turqia mund të ndërmjetësojë mes fqinjëve në mes të tensioneve në rritje në rajon dhe së fundmi njoftoi planet për të vizituar Ukrainën në shkurt për të ndihmuar në zbutjen e tensioneve.

Anëtari i NATO-s, Turqia ka lidhje miqësore me Kievin dhe Moskën, por kundërshton politikat ruse në Siri dhe Libi, si dhe aneksimin e Gadishullit të Krimesë në vitin 2014. Kievi ka blerë gjithashtu drone turq për t'i përdorur ndoshta kundër forcave të mbështetura nga Rusia në Ukrainën lindore, duke zemëruar Moskën dhe ra dakord me Ankaranë që t'i prodhojë dronët në vend këtë vit. Ndërkohë, Rusia dhe Ukraina janë të hapura ndaj idesë që Turqia të luajë një rol në zbutjen e tensioneve midis dy vendeve, siç u propozua nga Ankaraja në nëntor, sipas burimeve diplomatike turke.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës