Konflikti Ukrainë-Rusi ‘zgjon’ aftësitë diplomatike të Erdogan: Të gatshëm të presim Presidentët e dy vendeve në Turqi për negociata

Erdogan

Erdogan

"Ne jemi të gatshëm të presim presidentët Volodymyr Zelenskyy dhe Vladimir Putin në Turqi për negociata," kështu është shprehur Presidenti Recep Tayyip Erdoğan në një intervistë televizive të mërkurën vonë, duke përsëritur se Turqia është e gatshme të ndihmojë me çdo mënyrë që mundet për të zbutur tensionet midis Ukrainës dhe Rusisë.

"Nuk ka asnjë mënyrë që Turqia të jetë në rregull me tensionet në Ukrainë," tha ai. Ne duam paqe në rajonin tonë dhe jemi të gatshëm të ndihmojmë për të shpërndarë tensionet me çdo mënyrë që mundemi."

Erdogan theksoi gjithashtu përkushtimin e Turqisë ndaj integritetit territorial të Ukrainës dhe shprehu shpresat e tij se rajoni nuk do të shohë një luftë të plotë.

"Turqia ka përsëritur shumë herë angazhimin e saj ndaj integritetit territorial të Ukrainës," tha ai. Unë shpresoj se Rusia nuk do të nisë një pushtim të plotë. Ne gjithashtu duhet t'i tregojmë Rusisë pse disa nga kërkesat e saj janë të papranueshme."

Zëdhënësi presidencial Ibrahim Kalın tha gjithashtu më herët se Turqia është e gatshme të luajë një rol në uljen e tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës, duke shtuar se Presidenti Erdogan do të udhëtojë në Kiev për të zhvilluar bisedime me homologun e tij ukrainas Zelenskyy brenda dy javësh.

Vërejtjet e Kalın erdhën në një ëebinar në internet të titulluar "Tensioni Rusi-Ukrainë: Çfarë është në rrezik për Evropën dhe NATO-n?" organizuar nga Fondacioni Rrethi. Kalın tha se Presidenti Erdogan ka biseduar me presidentin rus Vladimir Putin dhe Zelenskyy. Presidenti kohët e fundit tha gjithashtu se Turqia mund të ndërmjetësojë midis Ukrainës dhe Rusisë në mes të tensioneve në rritje në rajon. Në përgjigjen e tij fillestare, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov hodhi poshtë ofertën e Ankarasë ndërsa fliste me gazetarët në Moskë, duke thënë: “Fakti është se Rusia nuk është palë në konfliktin në Donbas. Do të jetë e pamundur të gjenden zgjidhje për problemin në një samit të tillë”.

Megjithatë, në një deklaratë të mëvonshme, Kremlini tha se nëse Turqia dhe Erdogan mund të përdorin ndikimin e tyre për të inkurajuar Ukrainën që të zbatojë Protokollin e Minskut të vitit 2014, Rusia do ta mirëpresë atë.

“Shpresojmë që ky rajon të mos bëhet një rajon i dominuar nga lufta”, tha Erdogan. "Lëreni këtë rajon të ecë në të ardhmen si një rajon i dominuar nga paqja."

Takimet e Minskut midis Ukrainës dhe Rusisë do të mbahen në Stamboll , thanë burimet diplomatike turke javën e kaluar, pa treguar një datë të saktë pasi tensionet në rajon kanë arritur një nivel të ri. Burimet theksuan se qëndrimi i Turqisë mbetet i qartë, përkatësisht uljen e tensioneve, parandalimin e përshkallëzimit dhe zgjerimin e dialogut.

"Bisedimet dhe përpjekjet për mbajtjen e raundit tjetër të Grupit të Kontaktit Trepalësh, i përbërë nga Rusia, Ukraina dhe Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Stamboll vazhdojnë," shtjelluan ata.

Anëtari i NATO-s, Turqia ka lidhje të mira me Moskën, megjithëse kundërshton politikat ruse në Siri dhe Libi. Ajo ka falsifikuar bashkëpunimin për energjinë dhe mbrojtjen me Rusinë, ndërsa kundërshtoi aneksimin e Gadishullit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014 në Ukrainë. Me dhjetëra mijëra trupa ruse të grumbulluara në kufirin e Ukrainës, frika po rritet se një konflikt i madh mund të shpërthejë në Evropë. Moska këmbëngul se nuk ka plane për të pushtuar Ukrainën, por në të njëjtën kohë ka paraqitur një sërë kërkesash sigurie – duke përfshirë ndalimin e anëtarësimit të Ukrainës në NATO – në këmbim të de-përshkallëzimit. Aleatët e NATO-s kanë sinjalizuar gatishmërinë e tyre për të vazhduar bisedën, por Moska ka kërkuar një përgjigje me shkrim mbi propozimet e saj për garancitë e sigurisë. Në listën e dëshirave ruse janë masat që do të kufizonin aktivitetet ushtarake në ish-Paktin e Varshavës dhe në vendet ish-sovjetike që iu bashkuan NATO-s pas Luftës së Ftohtë. Ukraina ka luftuar forcat e mbështetura nga Moska në dy rajone lindore të shkëputura që nga viti 2014, kur Rusia aneksoi Gadishullin e Krimesë nga Ukraina. Më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë dhe grumbullimi i fundit i trupave ruse gjithashtu ka tronditur shumë fqinjët e tyre në Baltik.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës