Opozita akuzoi se Shqipëria vijon importin e energjisë pavarësisht reshjeve, Rama: Keqardhje nga llumi i shpifjeve! Kemi përmirësim të rezervave

 Opozita akuzoi se Shqipëria vijon importin e energjisë pavarësisht reshjeve, Rama: Keqardhje nga llumi i shpifjeve! Kemi përmirësim të rezervave

Kryeministri Edi Rama dhe zonat e përmbytyra në Fushë Krujë

TIRANË- Akuzat e opozitës se pavarësisht reshjeve të shiut, qeveria vijon importin e energjisë, kryeministri Edi Rama i ka quajtur shpifje. Në një reagim të gjatë, ku jep detaje mbi rezervat energjetike, kreu i qeverisë thotë se tani më situata është përmirësuar. Ai i përgjigjet opozitës duke i thënë se importi ka vijuar deri në datë 19 nëntor pasi në të kundërtën vendi do të rrezikonte furnizimin me drita. Rama thekson se është i keqardhur nga “llumi i gënjeshtrave”.

“E vërteta është se KESH ka vendosur të importojë energji elektrike sipas procedurës së datës 11 Nëntor, sepse nga të gjitha parashikimet e motit, situata e reshjeve pritej të intensifikohej vetëm në mesditën e datës 20 Nëntor dhe nëse nuk do të ishte importuar, rezerva energjetike do të ishte në minimalen historike, duke rrezikuar vetë furnizimin normal me energji.

Sasia e reshjeve rezultoi në nivele ekstreme me vlera rekord në basenet e Komanit e të Vaut të Dejës - 150% e parashikimit sipas modeleve ndërkombëtare të analizës së motit! Vetëm në Theth në 12 orë kanë rënë mbi 400 mm shi me intensitet pik deri në 50 mm/orë. Kjo sasi reshjesh u përkthye në prurje që arritën deri në 4000 m3/sek në lumin Drin, ku vetëm në liqenet e Komanit e Vaut të Dejës prurjet anësore shkuan deri 3500 m3/sek. Në këto kushte, qysh në datën 19 Nëntor u morën masat sipas protokolleve përkatëse, duke hapur portat e shkarkimit për të krijuar mundësi akumuluese në të dy këta liqene dhe duke garantuar sigurinë e digave.

Aktualisht punojnë të 9 agregatët e Komanit dhe Vaut të Dejës dhe sërish shkarkohet për shkak të prurjeve të papërballueshme.

Por, duke shkarkuar në mënyrë të kontrolluar, KESH ka siguruar që efekti i reshjeve në zonën e nën Shkodrës të mos ketë mbivendosje! Përkundrazi, e ka zhvendosur me disa orë efektin e Drinit në të gjithë kombinimin e prurjeve në këtë zonë (ku shkarkon Buna, Kiri, Gjadri, Moraça etj). Kjo zhvendosje me disa orë e efektit të lumit Drin ka bërë të mundur uljen e pikut të prurjeve maksimale në këtë zonë, duke e ulur nivelin maksimal të ujit.

Për të mos e përkeqësuar situatën, të gjitha prurjet në basenin e sipërm të kaskadës, të cilat vijnë nga Drini i Zi dhe i Bardhë, po akumulohen prej ditësh në Liqenin e Fierzës (me aftësi mjaft të mëdha akumuluese) duke mbajtur prodhimin 0 MË. Në këtë mënyrë përmirësohet edhe rezerva energjetike dhe mbetet keqardhja e madhe për prurjet e llumit të gjysëm të vërtetave, të cilat janë edhe gënjeshtrat më të mëdha mbi pasqyrat e (diz)informimit publik”, thotë Rama.

Rama theksoi se të gjitha institucionet janë në krye të detyrës që nga forcat e emergjencave deri të deputetët e ministrat.

“Në krye të detyrës (mes prurjeve të shiut të dhe të llumit) Teksa të gjitha strukturat, nga forcat e emergjencave civile, trupat ushtarake, policia e shtetit, punonjësit e sistemit energjetik, drejtues e ministra respektivë ndodhen në terren, në krye të detyrës ditë-natë, vijon paralelisht edhe përmbytja e kanaleve të komunikimit mediatike me shpifje, akuza e spekullime të llojllojshme”, shtoi Rama.

Ky reagim i Ramës erdhi pas deklaratës së artikuluar nga opozita, ku tha se qeveria ka blerë energji edhe pse e dinte se do binte shi duke shkaktuar 3 milionë euro humbje brenda një jave prandaj i bënë thirrje SPAK të nisë hetimet.

B.K./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • like: 21/11/2022 14:05

  Mire qe nuk ben ndonje gje te mire ajo opozite e flliqur por ben dhe shpifje te kota

  Përgjigju
  • Cubi: 21/11/2022 18:40

   Llumi llum do hedh sic ka hedhur nga 30 vjet.

 • orion: 21/11/2022 13:45

  ca opozite eshte ajo qe dhe ne situata te tilla ka hallin me ardh ne pushtet su be ihere krah su be

  Përgjigju
 • taulant: 21/11/2022 13:41

  edhe ne dite te tilla qe kemi nevoje per bashkimin e te gjithe shqiptareve ata zihen e kane hall te shpifin sa te ndrye jane

  Përgjigju
 • Armand: 21/11/2022 12:50

  Na falni radhes tjeter qeveri te mari nje fallxhore qe te din sa shi do bjer ku do bjer pre do bjer….a pika qe sju bie

  Përgjigju
  • Ops: 21/11/2022 12:54

   Sufllaqe , qeveria e dinte sa shi do binte , por keto skane turp blejne energji ne kulmin e shiut dhe nuk pastrojne kanale , ik futi sufllaqe tani

 • UKU MOMLIT: 21/11/2022 11:25

  Shoku tao më me etike,se e dhjeve fare postin si gjithmone. Kete vend e kane mbytur jo vetem parazìtet opozitare por edhe jezitèt pushtetare

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Amaneti i babait për bijën e tij në 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës

Amaneti i babait për bijën e tij në 25-vjetorin e çlirimit të Kosovës