Qetësohen te Barcelona, UEFA i lejon të luajnë në Champions League

Qetësohen te Barcelona, UEFA i lejon të luajnë në Champions League

Joan Laporta, presidenti i Barcelonës

'Rasti Negreira' ka vënë në pikëpyetje pjesëmarrjen e Barcelonës në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm. Megjithatë, Komiteti i UEFA që duhet të japë licencat para 15 majit do t'i lejojë Barcelonës të luajë në kompeticionin evropian, siç ka mësuar Mundo Deportivo . Nuk ka asnjë arsye të qartë që i shtyn anëtarët e Komitetit të përjashtojnë Barçën nga gara në Champions League.

Njoftimi do të dërgohet para datës 15 maj prandaj mundësia që klubi katalanas të përjashtohet nga edicioni 2023/24 i kompeticionit më të lartë evropian duket se është shmangur, pavarësisht skandalit Negreira (raporti i pagesave me ish-drejtuesin e arbitrave që dyshohet për korrupsion).

Motivi - Komiteti i Etikës dhe Disiplinës në UEFA nuk ka marrë "informacion që mund të mbështesë hipotezën e ndalimit të Barçës nga pjesëmarrja në Champions League sepse nuk ka arritur të demonstrojë papajtueshmërinë e dukshme midis pozicionit të Komitetit Spanjoll të Arbitrazhit dhe kompanisë së Negreiras. Është e nevojshme të tregohet se gjyqtarët janë blerë ose se ka pasur një qëllim për ta bërë këtë, që Barça të marrë një pezullim.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush do të fitojë zgjedhjet në bashkinë e Kukësit?×

Lajmi i fundit

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas

FOTO/ Një vatër e re zjarri shfaqet në afërsi të fabrikës 'Deutsch Color' në Maminas