Qeveria i beson postin e rëndësishëm aktorit të mirënjohur të humorit

Agim Bajko

TIRANË - Aktori i njohur i humorit, Agim Bajko, i nderuar me titullin "Mjeshtër i Madh", është emëruar nga qeveria drejtor i Teatrit të Kukullave. Vendimi është marrë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave ditën e djeshme, ndërkohë që propozimi i emrit të Bajkos është bërë nga Ministria e Kulturës. 

"Agim Bajko emërohet Drejtor i Qendrёs Kombёtare tё Kulturёs pёr Fёmijё dhe Teatrit tё Kukullave. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”", thuhet në vendimin e qeverisë firmosur nga kryeministri Edi Rama. 

Agim Bajko ka kontribuar për shumë vjet në Teatrin e varietesë të Tiranes, televizion dhe kinematografi, duke krijuar dhjetëra e dhjetëra figura të ndryshme artistike të vlersuara nga kritika profesionale dhe publiku.

Ndër të tjera ka xhiruar edhe një seri filmash komik me aktorin Agron Llakaj si: "Martesa e Hasanit", "E ema e Zeqos", "Greku ne Himare", "Rradha e vizave", "Në shtrat me OSBE", "Don Kishoti në Tiranë", "Ali Pashë Tepelena", "Gjergj Elez Alia", "Ushtria pastron", "Moisiu dhe Papa", "Pastrimi i figurave", "Inaugurimi i Missit", "S'ka vend për varre", "Koridori i 8", "Kuvendi i II i Lezhës", "Greku në Kocinare", "Çmimi i shekullit" etj...

Për kontributin e tij në medien televizive është vleresuar me çmimin "Personazhi i vitit" më 2009 nga Vlerësimi vjetor radio Televiziv. Gjithashtu, më 2012 është nderuar nga Presidenti i Republikës në atë kohë, Bamir Topi me titullin "Mjeshtër i madh". 

G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të pranojnë institucionet shtetërore ulje të pagave si kontribut për situatën e krijuar nga COVID-19?

Komento

Komente

 • DASHAMIRES ARTI: 16/02/2020 11:28

  S'KAM ASJI NJOHJE NGA AFER POR PFF S'ME INTERESON ASPAK PEERDERISA ESHTE NJI AKTOR HUMORIST I TALENTUAR MENDOJ SE E MERITON PLOTESISHTE ATE POST ME NE FUND PO I GJENDET NJERIU I DUHUR VENDIT TE PUNES

  Përgjigju
 • Turp: 14/02/2020 20:07

  Skandal vetem per drejtor seshte ky edhe humorin shum keq e ka .ky los euro lloto ter diten ketu posht shpis time po qekur u mbyllen llotot ka ngel si majmun rrugeve..bajges do ti shkonte me shum te priste biletat tek porta se si klloun eshte ky..

  Përgjigju
 • Qytetari: 14/02/2020 17:56

  Po shyqyr qe e paske shperblyer me ne fund se nuk i pushonte goja lart e poshte

  Përgjigju
 • Tonce: 14/02/2020 17:55

  Agimi ai karagjozi..??

  Përgjigju
  • Mina Fshatari: 15/02/2020 12:43

   O Taip, o Petro, qehtesouni o djema se do ju bjer nanje damlla nga gjith ky stres.E kuptoj se ju vun katundarllekun ne diskutim dhe u preket po futini naj raki me cik gjize e do shifni qe do beheni me mire.Paralelisht ne mes nje teke dhe tjetres jepini dhe mend njeritjetrit mbi artin kinematografik.

  • Petrit: 14/02/2020 19:21

   O Arif fashatari ne ket mes je ti se po qe se do e njifje mir Agmimin menjeher do e kuptoje shprehjen me lart. Mos u hiq si i ditur sa per karagjoz qe esht karagjoz se lu topi se e njof nga afer po ta them

  • Taip Lala: 14/02/2020 19:14

   O Arif Trangulli ti je brryl duket sa paske haber nga Kinematografia shqiptare Esht Shprehje nga filmi Edhe ashtu edhe Keshtu.. o katunar ekspert ku ne nje nga rolet e luan zotria ne fjal A bajko me Emrin e tij ne film. Tonce i modh je kisha koh pa e pare haha nje nga filmat e preferuar me te Madhin Robert Ndrenika dhe Mirush Kabashi etj. Dhe muzika esht fantastike nga Frederik Ndoci

  • Arif Tanguli: 14/02/2020 18:30

   Po shko me fshatar.Agimi esh nga te paktet Artista me A te madhe.po ku e ke iden ti Tonce, ti shif portokallin se je nrregull.