Qeveria kalon fondin 7.2 mld lekë për rindërtimin e banesave

Qeveria kalon fondin 7.2 mld lekë për rindërtimin e banesave

Këshilli i Ministrave ka vendosur të kalojë fondin prej 7.2 miliardë lekësh lekë pa TVSH, për financimin e rindërtimit të banesave individuale, sipas projekteve model të miratuara. Projektet e miratuara janë të projektuara në formën e shtëpive individuale 1+1, 2+1 dhe 3+1, dhe në total me këtë fond Bashkia e Tiranës dhe Fondi Shqiptar i Zhvillimit është parashikuar të ndërtojnë 3400 banesa.

Në mbledhjen e këshillit të ministrave është vendosur që nga fondi i përcaktuar prej 20 miliardë lekësh, të përdoret kjo pjesë, ku Fondit Shqiptar të Zhvillimit i shtohen në zërin shpenzime kapitale me financim të brendshëm mbi 5.4 miliardë lekë pa TVSH. Ndërsa për Bashkinë e Tiranës transferohet fondi prej mbi 1.8 miliardë lekë pa TVSH, në formën e transfertës së pakushtëzuar (fond i caktuar që kalohet nga buxheti i shteti te pushteti lokal i cili mund ta përdorë për funksione të ndryshme).

Bashkia e Tiranës është parashikuar të ndërtojë 889 banesa individuale, ku 312 banesa janë 1+1, 334 banesa individuale 2+1 dhe 243 banesa 3+1. Ndërkohë Fondi Shqiptar i pritet të ndërtojnë 2500 njësi banimi individuale, të cilat ndahen në 683 banesa 1+1, 972 banesa 2+1 dhe 845 banesa 3+1. Aktualisht qeveria po punon edhe për përthithjen e fondeve të premtuara në Konferencën e Donatorëve.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore