Qeveria shqiptare shpalli diplomatin 'non grata', mediet ruse: Ambasada i konsideron akuzat të pabaza! Tirana bëri 2 shkelje

Ambasada ruse

Mediet ruse shkruajnë se ambasada Ruse në Shqipëri i konsideron të pabaza akuzat ndaj diplomatit rus, Alexey Krivosheev, të dëbuar nga qeveria shqiptare me argumentin se ky i fundit ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme të gjitha masat anti-COVID.

Duke cituar burime nga ambasada në Tiranë, mediet ruse shkruajnë se selia diplomatike në Shqipëri, së pari i konsideron akuzat të pabaza dhe së dyti thotë se nxjerrja e emrit të zyrtarit bie ndesh me praktikën ndërkombëtare diplomatike.

"Ne i konsiderojmë të pabazuara të gjitha akuzat ndaj diplomatit rus të dhëna në këto dokumente. Ne gjithashtu vërejmë se shënimi në njoftimin për shtyp të emrit dhe mbiemrit të punonjësit tonë bie në kundërshtim të ashpër me praktikën ndërkombëtare diplomatike. Ministria e Jashtme ruse është njoftuar", tha misioni diplomatik për agjencinë ruse.


Lajmi kryesor:

Shkeli masat anti COVID në mënyrë të përsëritur/ Qeveria shqiptare shpall 'NON grata' diplomatin rus! Mediet e huaja: Ambasada i konsideron akuzat të pabaza! Tirana bëri 2 shkelje


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord nëse Shqipëria përdor edhe vaksinat ruse e kineze përveç vaksinave perëndimore?×

Lajmi i fundit

John

Ruseti: Rindërtimi jo propagandë, por detyrim të fusim familjarët në shtëpi! Procesi ka nisur para fushatës, akuzat e opozitës, të pabaza