'Qiell Europe', Natasha Lako në Greqi mes 'Personaliteteve ndërkombëtare të shpirtit dhe artit'

'Qiell Europe', Natasha Lako në Greqi mes 'Personaliteteve ndërkombëtare të shpirtit dhe artit'

Natasha Lako me figura të njohura të artit e kulturës

Është promovuar në Athinë libri me poezi i poetes Natasha Lako “Qiell Europe”, në kuadër të nismës “Personalitetet ndërkombëtare të shpirtit dhe artit”.  Në takim që është mbajtur në “The Café of Ideas”, pranë Shoqatës së Shkrimtarëve Grekë, kanë qenë të pranishëm figura të njohura të artit e kulturës, të dy shteteve, mes së cilëve edhe poliedriku Dinos Kubatis, i cili ka bërë një prezantim të Lakos dhe krijimtarisë së saj me superlativa.

Promovimi në shtetin fqinj, që ka zgjatur mes bisedash me lexuesit mbi tre orë, është bërë mes këngëve e recitimeve në gjuhën shqipe. 
Poezitë e Lakos, siç përcjell edhe Kubatis, janë interpretuar nga Anna Hatzimichali, Katerina Durgoutis, Mitsi Christodoulou, Vefi Radhi, Brikena Qama, Erikieta Qorlazja, ndërsa atmosfera muzikore është krijuar nga Jani Kaci në piano dhe këngëtarët Teuta Pango, Mirela Kaci, Costa Romantis dhe George Vassos.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Dosja e zyrtarit të FBI, kush ka të drejtë në akuzat politike në Tiranë?×

Lajmi i fundit

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça

Aguero i përgjigjet ashpër Ibrahimovic-it:  Pse flet për sjellje të keqe? Për këtë të larguan nga Barça