Qofte me miell misri dhe djathë nga zonja Albana

Qofte me miell misri dhe djathë

Përbërësit:

 • 2 gota miell misri
 • 3-4 gota ujë
 • 3-4 lgj vaj për brumin
 • 1/2 lk sodë buke
 • 3 vezë
 • 4-5 lgj djathë i grirë
 • Majdanoz i grirë
 • Kripë, piper, nenexhik
 • Vaj për skuqje

Përgatitja:

Në një tenxhere me ujë të vluar me kripë dhe yndyrë, hedhim miellin e misrit të situr bashkë me sodën e bukës. E përziejmë që të bëhet një masë e trashë dhe e pjekim sipër zjarrit derisa të shkëputet nga anët e enës. Pasi masa të ftohet, shtojmë vezët, djathë të grirë, maidanoz të grirë, kripë, piper, nenexhik. E trazojmë mirë brumin dhe i japim formë rrumbullake qofteve. I lyejmë me pak miell gruri, i skuqim dhe i servirim të nxehta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve

Kritikoi izraelitët, Adidas heq modelen Bella Hadid nga reklamat e atleteve