Qofte me presh dhe nenexhik nga zonja Albana

Qofte me presh dhe nenexhik
Përbërësit:

 • 500 gr presh
 • 2 bishta qepësh
 • 1 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 tufë nenexhik
 • 2 kokrra vezë
 • 2 gota miell misri
 • 1 gotë kos
 • 1 gotë ujë
 • 1 majë luge sodë
 • 4 lgj djathë i grirë
 • Pak kopër
 • Kripë, piper i zi, piper i kuq

Përgatitja:
Vendosim preshin e grirë imët të kaurdiset së bashku me bishtat e qepëve të njoma. Shtojmë pak kripë dhe e lemë të zbutet mirë me kapak mbuluar. Më pas e vendosim preshin në një tas ku shtojmë miellin e misrit, sodën e bukës, kripën, piperin, nenexhikun, kosin dhe ujin e ngrohtë. E trazojmë mirë dhe në fund shtojmë vezët dhe djathin e grirë. E punojmë mirë brumin dhe realizojmë qofte rrumbullake të cilat i skuqim në vaj të nxehtë ose i vendosim në furrë me letër pjekje për 30 minuta në 180 gradë Celsius. Qoftet me presh sipas dëshirës i servirim me pak kos natyral ose të aromatizuar.


 

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat

Teoria e budallallëkut/ Përse duhet të kemi më shumë frikë budallenjtë, se sa horrat