Qofte në shtrat patateje nga zonja Albana

Qofte në shtrat patateje

Përbërësit:

600 gr mish i grirë

1 qepë

2 lgj kos

2 lgj vegetë

1 tufë majdanoz

1 lgj salcë domate

1/2 fç ujë i ftohtë

Piper i zi, piper i kuq

Kripë, rigon

Për purenë:

2 patate

100 ml pana

Arrë moskat

Kripë

Përgatitja:

Në një tas vendosim mishin e grirë, qepën e grirë imët, kosin, galetën, kripën, piperin, koncentratin e salcës, specin e kuq pluhur dhe pak ujë të ftohtë. E punojmë brumin e qofteve dhe realizojmë qofte rrumbullake të mëdha. I vendosim qoftet në furrë në temperaturën 200 gradë Celsius për 20 minuta. Ndërkohë kemi vendosur patatet të ziejnë. Largojmë lëkurën dhe i vendosim patatet në një tavë të lyer me gjalpë. I shtypim patatet me pirun, i spërkasim me kripë dhe arrë moskat. Shtojmë mbi shtresën e patateve panën dhe më pas vendosim qoftet. Me lëngun që kanë lëshuar qoftet spërkasim gatimin dhe e vendosim në furrë për 10 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Vidhet gjatë natës kasaforta e një servis makinash në Përrenjas

Vidhet gjatë natës kasaforta e një servis makinash në Përrenjas