Qumështi i gjirit është i sigurt, nuk e transmeton Covid-19

Covid-19 nuk kalon nga nëna pozitive tek foshnja përmes ushqyerjes me gji. Kjo u zbulua nga një studim i koordinuar nga ‘Città della Salute’ në Torino të Italisë dhe i botuar në revistën shkencore ndërkombëtare ‘Frontiers in Pediatrics’. 

Gjatë hulumtimit, të sapolindurit u ushqyen me gji duke ndjekur të gjitha rregullat e rekomanduara në kohë pandemike të tilla si përdorimi i maskave, larja e duarve, pastrimi dhe dezinfektimi i sipërfaqeve.

"Këto rezultate janë qetësuese për nënat dhe për punonjësit shëndetësorë që kujdesen për shëndetin e nënës dhe fëmijës", - shpjegoi prof. Enrico Bertino, i cili shtoi se "Studimi mbështet gjithashtu rekomandimet e fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për përdorimin e qumështit të gjirit, duke pasur parasysh përfitimet e tij të shumta, pavarësisht nga informacioni i kufizuar në dispozicion."

Karakteristikat antivirale - Mjekët kanë vite që studiojnë vetitë antivirale të qumështit të gjirit. Kërkimet kanë zbuluar praninë e "përbërësve të rinj aktivë që mund të mbrojnë foshnjën nga infeksionet virale. Gjithashtu për këtë arsye, me disa përjashtime, ushqyerja me gji është një burim i rëndësishëm për shëndetin e të porsalindurit ", tha prof. David Lembo

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se partitë e reja do arrijnë të fitojnë mandate deputeti në Kuvend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vrasja e ish-policit Santiago Malko, SPAK kërkon ndryshim akuze: Nga vrasje me paramendim të bëhet vrasje për hakmarrje