Qytetarët protestë në sheshin 'Skëndërbej' në mbrojtje të Palestinës, disa të shoqëruar: Populli shqiptar nuk është me Izraelin

TIRANË-  Dhjetëra qytetarë kanë dalë në shesh pasditen e kësaj të diele për të protestuar në mbrojtje të të drejtave njerëzore të palestinezës, teksa protesta ka agravuar duke përfunduar me disa të shoqëruar në Polici. Mësohet se janë shoqëruar në Komisariat disa persona në shkelje të masave anti-COVID, pasi nuk lejohen grumbullimet për shkak se jemi në pandemi. Protestuesit i kërkojnë qeverisë shqiptare që të mos mbajë anën e Izraelit në këtë luftë që ka nisur me dekada, duke sjellë pasoja të rënda në jetë njerëzish, por jo vetëm.

"Kjo është një protestë për liri dhe drejtësi dhe nuk po na lejohet të protestojmë. Është protestë për liri dhe ne nuk po na lejohet që të protestojmë"

"Izraeli terrorist. Populli shqiptar nuk është me Izraelin"

"Trup, turp", kanë deklaruar disa nga protestuesit.

Protesta nisi në sheshin 'Skënderbej' dhe vijoi më pas me një marshin drejt rrugës së Kavajës. Kjo është hera e dytë që qytetarët kanë dalë në shesh në mbrojtje të shtetasve palestinez.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:45
Protesta 'për mbrojtjen e Palestinës' zhvendoset te 'Rruga e Kavajës'

1621179905_protesta.jpg

Protesta në mbrojtje të Palestinën ka nisur në sheshin "Skënderbej", për të vijuar më parë në një marshim në rrugën e Kavajës. Ajo që vihet re është se një pjesë e madhe e protestuesve janë gra dhe vajza. Më pankarta në duar ato thërrasin "Lironi Palestinën".

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ngec integrimi i Shqipërisë në BE, sipas jush e kujt është përgjegjësia?

Komento

Komente

 • Toni: 17/05/2021 07:04

  Këto fytyra arabo-talibane nuk përfaqësojnë shqiptarët! Nuk mund të përkrahësh kaq lehtë një popull vetëm për shkak të fesë,ndërkohë që ky popull nuk respekton vuajtjet e shqiptarëve të Kosovës dhe nuk njeh pavarësinë e saj! Në dreq vafshi me gjithë injorancën tuaj fetare!

  Përgjigju
 • Izraeli e Palestina: 17/05/2021 02:59

  Un jam me iZraelin.

  Përgjigju
 • Skodrani St: 17/05/2021 01:04

  Turp i madh se ca na lidhe ne me Palestinen?!?!

  Përgjigju
 • Iris: 17/05/2021 00:41

  Une jam me te dy,edhe me Izraelin edhe me Palestinen, sepse te dy kane arsyet dhe te drejtat e tyre,por nuk dua qe te flitet ne emrin tim,apo ne emrin e popullit shqiptar, nga populli i turqizuar e i arabizuar i ferexheve dhe hixhabit.

  Përgjigju
 • Ademi: 17/05/2021 00:37

  Un jam me izraelin prsh

  Përgjigju
 • Kopenhagen: 16/05/2021 21:19

  Merrini keta qe kundermojne ere perc dhe deportojini ne Rripin e Gazes. Ndoshta i presin 72 virgjereshat atje. Shqiptaret jane me Izraelin, dhe nuk ka kamikaz qe mund ta ndryshoje kete. Qenefe islamike. Larg nga trupi i drobitur i te vuajtures Shqiperi.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

“100 vjet nga udhëtimi i Justin Godart në Shqipëri”, konferenca shkencore e mbajtur sot në Akademinë e Shkencave