Radhë të gjata edhe në Kapshticë, video nga vargu i gjatë i mjeteve, qytetari: U dogja në makinë me gjithë gocën

Radhët e gjata janë rikthyer në Kapshticë edhe pse mbrëmjen e së premtes situata ishte normalizuar. Mbrëmja e djeshme solli normalizim të situatës, ku radhët u eliminuan, por mëngjesi i sotëm ka bërë që makinat të vendosen në radhë të gjata.

Janë qytetarë të shumtë të cilët  kërkojnë të kthehen në shtetin fqinj ku kanë vendet e punës.  Mes tyre ka edhe shumë fëmijë e të moshuar. Drejt Kapshticës mëngjesin e sotëm janë drejtuar edhe emigrantë që nuk ia dolën dot të qëndrojnë në Kakavijë.

"Kam qenë në Kakavijë, kam ndenjur 24 orë me gjithë gocën, sot u detyrova gjithë natën me ardhur këtu", thotë një qytetar.

 "Kam që në orën 7 këtu, kam fëmijë të vegjël dy goca, 3 edhe 7, skemi ç'të bëjmë tjetër", thotë një tjetër.

"Kam 6 orë që pres, se dimë a do të kalojmë, pyesni Edin ose Bashën", tha një tjetër.

"Kam që në orën 6 të mëngjesit, po presim, nuk kemi marrë asgjë dhe nuk na kanë shpërndarë asgjë", thotë një tjetër qytetar me fëmijë në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës.

Nga ana tjetër kushti që qeveria greke ka vendosur për karantinim 7 ditor ka bërë që të shtohen radhët.  Ndërkohë ka edhe nga ata shtetas të cilët janë detyruar te kthehen pasi u ka skaduar aplikimi TPL i vendosur si kriter nga shteti.

Në 24 orët e fundit, në Kapshticë kanë hyrë 1356 dhe kanë dalë 4518 shtetas të huaj dhe shqiptarë. Pala jonë punon me 4 sportele, ndërsa pala greke punon me staf të kufizuar pasi Greqia feston festën e Shën Marisë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:38
Pas 10 orësh radhë në Kapshticë, normalizohet fluksi i makinave

1597519506_kapshtica.jpg

Pas dy ditësh me radhë të gjata makinash, është normalizuar situata në pikën kufitare të Kapshticës. Qytetarët kanë pritur në radhë për rreth 8-10 orësh në kufirin shqiptar, duke krijuar një varg kilometrik makinash.

Pala shqiptare në pikën kufitare të Kapshticës ka punuar me 6 sportele, ndërsa pala greke ka punuar me 4 sportele. Gjatë ditës ka pasur fluks të madh emigrantësh, por në mbrëmje situata është normalizuar.

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Realisti: 15/08/2020 10:25

    Shume mire Greqia, ti mesoje shqiptaret qe ka shtete me rregulla dhe qe rregullat respektohen dhe as Ramiu apo Xhacka nuk mund te detyroje nje shtet te thyeje rregullat sepse po vuajne shqiptaret ne kufi, respektoni rregullat shoke albaneze, Greqia ka bllokuar turizmin me humbje te paimagjinueshme, ketu ne Angli po qe ne Shqiperi hyn direkt ne karantine 14 dite, neser te gjithe qytetaret qe kane qene ne France hyjne direkt ne karantine, shteti ka rregulla dhe nuk ka nevoje te qyrraviteni e ka fajin Ramiu apo Xhacka, respektori rregullat zoterinj!!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Basha: Vetingu i politikanëve ndan shapin nga sheqeri! Berishës i është lidhur goja për denoncimin e oligarkëve se e mbështesin