Tërmeti/ Rama: 15 mijë njerëz humbën shtëpinë, kam besim se Europa s'do na lerë vetëm (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama u shpreh se është besimplotë se nga Konferenca e Donatorëve që do të zhvillohet në 17 Shkurt në Bruksel do të marrë mbështetje për procesin e rindërtimit për 15 mijë qytetarët që humbën banesat nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Duke falenderuar Presidentin e Këshillit Europian, Rama tha se e vlerëson faktin që erdhi në Shqipëri pas firmosjes së BREXIT me Britaninë.

"Dua ta falenderoj për ngushëllimet dhe interesimin e posaçëm lidhur me situatën e vështirë të krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit dhe angazhimin e tij personal për të ndihmuar që konferenca e donatorëve në 17 shkurt të jetë një sukses dhe populli shqiptar dhe afro 15 mijë njerëz që kanë humbur strehën të marrin mesazhin që Europa është pranë dhe nuk do të lerë vetëm për rindërtimin.

Kemi folur edhe për procesin e reformave dhe integrimin dhe për metodologjinë e re të zgjerimit dhe në tërësi më vjen mirë që Presidenti ka shprehur vullnetin për të qenë i angazhuar për rajonin jo vetëm për integrimin, individualisht të vendeve, por edhe bashkëpunimit rajonal dhe të një qasje të re të Brukselit në raport me zhvillimin e ekonomik dhe social të rajonit.

Ka shumë dosje të rëndësishme në tryezë për të trajtuar dhe fakti që pas një firmosje në orën 01:30 të mëngjesit lidhur me Britaninë ai ka ardhur në Tiranë për të celur një fazë të re të dialogut me ne dhe rajonin është shumë domethënës për mua" tha Rama.


Lajmi kryesor:

Presidenti i Këshillit Europian në Tiranë: Tre shtylla për negociatat! Rama: Gati për të hedhur hapin kundër KÇK-së


d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se forcat politike do arrijnë marrëveshje për çështjen e listave?×

Lajmi i fundit

John

GjKKO vendos konfiskimin e pasurive të Klemend Balilit, njihet si 'Eskobari i Ballkanit'