Rama: BE nuk zgjohet me mendjen si po ecën procesi i Berlinit sot në rajon! Ballkani i Hapur ka ritme më të shpejta

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur edhe një herë se nisma 'Ballkani i Hapur' nuk konkurron procesin e Berlinit, por ecën me një ritëm më të shpejtë që i duhet rajonit.

"Ky nuk është një proces i dytë që konkurron me të parin, apo që aq më pak bien ndesh me të parin. Ballkani i hapur mund të quhet i 'zoti i nxjerr gomarin nga balta", procesi i Berlinit është iniciuar nga Merkel dhe përqafuar nga BE dhe KE, por nuk ecën dot me ritmi që ne duam. Procesin e  Berlinin e udhëheqin miqtë dhe partnerët tanë që kanë njëmijë halle të tera dhe nuk cohën me mendjen si eci procesi i Berlinit sot në Ballkan. Për këtë arsye na duhet që të marrim përsipër ta shtyjmë këtë projekt përpara dhe të heqim muret e barrierave tarifore pasi nuk e vij qeveria gjermane apo franceze si do trajtohen perimet apo frutat në kufijtë e Ballkanit", tha Rama.


Lajmi kryesor:

Von der Leyen në Tiranë: Brenda vitit të mbahet konferenca e parë ndërqeveritare BE-Shqipëri, ia kemi borxh rinisë shqiptare! Rama: BE është lodhshme, por duhet durim


I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?×

Lajmi i fundit

John

Makina me targa italiane humb kontrollin, shkakton aksident të 5-fishtë në Durrës! Pamjet e mjeteve të shkatërruara plotësisht, një prej tyre ndahet në dysh