Rama citon aktorin Genc Fuga: Duhet një teatri me teknologji bashkëkohore

Foto ilustruese

Kryeministri Rama vijon të citojë artistët më në zë të vendit tonë të cilët janë pro ndërtimit të një teatri të ri. Këtë radhë Rama ka shpërndarë fjalët e aktorit të mirënjohur, Genc Fuga i cili është i mendimit se duhet një teatër i ri me teknologji bashkëkohore që nuk i limiton regjisorët dhe figurat artistike.

Ndërkohë nga ana tjetër artistë të tjerë, janë shprehur kundër ndërtimit të një teatri të ri dhe prej shumë muajsh janë në protestë duke mos lejuar punonjësit që të nxjerrin materialet jashtë dhe të punojnë për prishjen e teatrit të vjetër.

Rama shkruan:  Aktori dhe regjisori Genc Fuga është diplomuar në Londër dhe përveçse pedagog në Universitetin e Arteve, ai i ka dhënë publikut me dhjetra role për tu mbajtur mend, si në teatër ashtu edhe në kinema. Ai e ka shprehur që herët domosdoshmërinë për një teatër të ri e dinjitoz, me të gjithë parametrat që duhet të ketë një Teatër i vërtetë Kombëtar.

GENC FUGA:

Jam pro ndërtimit të një teatri të ri, duke ruajtur territorin dhe ç’është më kryesorja, duke negociuar shumë fort për këtë pasuri, mbase jo të teatrit në vetvete, jo të ministrisë në vetvete, por këtë pasuri tonën. Do doja një teatër me teknologjinë e fundit të magjisë, mund të përmend podet pneumatikë, hapësira të tjera për lëvizjen e dekorit, teknika skenike që kanë evoluar e që patjetër, në kushtet aktuale, mendoj se po limitohen edhe regjisorët në shprehjen e figurave të tyre artistike. Një teatër i ri i përshtatshëm për teatër është kërkuar që në 1953. Teatri Kombëtar tani është një ndër skenat më të painvestuara. E vetmja teknologji bashkëkohore që mund të ketë skena e teatrit aktualisht është një rotativë, pra një shpikje që në 1800, e trashëguar nga operat. Xhepat skenikë nuk mjaftojnë, hapësirat mbrapa nuk mjaftojnë, janë bërë vetëm restaurime apo mballoma, por nuk është zgjidhur hapësira e përshtatshme për këtë gjë.

E.L./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi prek Italinë/ A ndiheni të rrezikuar dhe besoni se Shqipëria ka marrë masat parandaluese?

Komento

Komente

  • Popull: 25/08/2019 15:49

    Kesaj I thone fshat I digjet dhe Rama krihet POPULLI KA PROBLEMIN E ZGJEDHJEVE ME 13 tetor nuk mender I rr.....het cfare thote fuga apo zgjatimet e Rames PROTESTA PROTESTA PROTESTA. SI ZGJIDHJA ME E MIRE PER POPULLIN

    Përgjigju