Rama dhe Erdogan i dorëzuan çelësat e apartamenteve 522 familjeve në Laç, Zhupa: Gjithçka një show, askush s' është brenda në shtëpi

Rama dhe Erdogan i dorëzuan çelësat e apartamenteve 522 familjeve në Laç, Zhupa: Gjithçka një show, askush  s' është brenda në shtëpi

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa ka ngritur akuza të forta ndaj kryeministrit Edi Rama për mashtrim, lidhur me apartamentet e ndërtuara nga Turqia të cilat iu dorëzuan 522 familjeve në Laç me ceremoni 3 javë më parë, gjatë vizitës së presidentit turk Erdogan.

Zhupa thotë se në ato shtëpi nuk është futur asnjë familje dhe e cilësoi si “show” ceremoninë në të cilën ishte i pranishëm Rama dhe Erdogan. 

“Gati 3 javë më parë, Edi Rama përdori presidentin e Turqisë për të mashtruar me apartamentet e ndërtuar nga turqit në Laç. Rama dhe Erdogan u dhanë çelësat 4 familjeve, por, në të vërtetë, ato ishin vetëm sa për propagandë.

Në kompleksin e pallateve të reja, nuk ka hyrë asnjë familje.

Gjithçka ishte një shoë, i vënë në skenë nga Edi Rama. Banorëve nuk u jep askush përgjigje pse nuk po futen akoma në shtëpitë e tyre. Sa më gjatë rrinë ata në shtëpi me qira, aq më i madh është dëmi që i shkaktohet buxhetit, duke paguar bonusin e qirave, ndërsa shtëpitë e reja kanë përfunduar së ndërtuari rreth 3 muaj më parë.

Qeveria dhe bashkia heshtin, duke sjellë vërdallë mbi 500 familje të Laçit, që po pengohen të hyjnë në shtëpitë e tyre, të inauguruara 2 herë deri tani. Një herë nga Rama para Vitit të Ri, një herë nga Rama dhe Erdogan 3 javë më parë.”, shkrua ajo.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan zhvilloi më 17 janar një vizitë 1-ditore në vendin tonë. Ai  e nisi vizitën me ceremoninë e dorëzimit të çelësave të shtëpive banorëve të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit. Një lagje e re me 522 banesa  që kushtuan 42 mln euro, të financuara nga Turqia, e që për Erdogan shërbejnë për të forcuar më tej marrëdhëniet mes dy palëve. Ai u nderua me titullin “Qytetar Nderi i Kurbinit” e ndërsa një shesh në Laç do të mbajë emrin e tij.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Edi: 04/02/2022 20:02

    E vetmja zedhenese e pd il steke

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë