Rama: Do krijojmë Këshillimin Kombëtar, qytetarët do pyeten për çështje madhore çdo 1 vit! Metamorfozë në administratë, fushatë 1 vjeçare për anëtarësime në PS

 

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar në fjalën e tij në Kongres, disa nga pikat kryesore të mandatit të tretë qeverisës. Ai tha se do të krijohet Këshillimi Kombëtar, ku qytetarët do të pyeten për çështje madhore çdo 1 vit dhe takimi i parë do të bëhet në vjeshtë. Nga ana tjetër, ai ka bërë me dije se do të pësohet një metamorfozë në administratë, ku  tha se do u jepet fund me emërimet politike, e ndërsa tha se do të hapet një fushatë 1-vjeçare për anëtarësime të reja në PS me më të studentët më të mirë që kanë studiuar brenda dhe jashtë vendit.

“Nuk nis në mandatin e tretë, por do e çojmë përpara duke filluar nga komunikimi publik, marrëdhënie me rivalët, por duke mos e harruar për asnjë çast marrëdhënien me publikun, me punë  e përdistshme, dua që mandati i tretë të shënoj një hapje të re të Këshillit kombëtar, dua që populli të mos dëgjohet 1 herë në 4 vjet, por të dëgjohet të paktën një herë në vit, për çështjet me interes kombëtar ne do i ndajmë me popullin dhe do këshillohemi me të gjithë që do duhan të shprehen përmes Këshillimit Kombëtar, që do të jetë një institucion ndërveprimi me shkrim me të gjithë qytetarët e këtij vendi. Do përgatitemi që këtë vjeshtë të kemi Këshillimin e parë, platforma e bashkëqeverisjes të ngihet në një nivel të ri dhe ndërveprimi të marrë firmë dhe për çdo qytetarë që nuk merr përgjigje të ketë forcën ligjore që të mbajnë përgjegjësi. Nuk kam asnjë motiv më të madh për të dhënë nga vetja, dua që të bindem gjatë rrugës se kjo për ju nuk është diçka e bukur për t’u thënë, por vijë ndarëse mes të qenit socialist dhe tradhtarë i PD, ha[at që kemi hedhur në këtë drejtim janë domethënës, krahasuar me nga jemi nisur, por të pamjaftueshme për t’u ngjitur në maj. Do shtyjmë më fort përpara duke mbështetur pa rezervë çlirimin e sektorit publik nga parazit dhe arrogancë të veshura me mbulime politike, që e bëjnë flamurin e PS të duket si leckat e gabit, dua që PS të hapet. Fushatë 1 vjeçare anëtarësime të reja, duke kërkuar më të mirë, duhet të hapim dyert e qeverisë, që nga kabineti i ministrave, të bordeve, departamenteve për vajza dhe djem të shkolluara jashtë shtetit dhe për vajzat dhe djemtë të shkolluar brenda shteti, që përballë injorantëve kërkojnë vetëm një shteg për të ikur nga Shqipëria. Nuk është nevoja që të kthehen në Shqipëri do të jetë i mirëpritur, por pandemia na ka provuar se për të punuar nuk ka nevojë që të jemi fizikisht, do të kryejmë një metamorfozë të administratës në një administratë hibride që prania fizike të mos jetë e domosdoshme, por edhe online", tha Rama. 


Lajmi kryesor:

Kongresi i PS/ Vajza e Bashkim Finos realizon dëshirën e babait, bëhet pjesë e socialistëve, Ruçi tërhiqet nga politika! Rama: Pa Gramozin shumë beteja do i kishim humbur (VIDEO)


B.K.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Çfarë është kultura?