Basha: Avokati gjerman kërkon 13 Euro në minutë/ Rama i përgjigjet: Faturat do i publikojmë në Shqipëri

Lideri demokrat Lulzim Basha ka dalë në një konferencë për mediat, sot për të folur lidhur me procesin gjyqësor që kreu i qeverisë Edi Rama ka nisur ditën e sotme ndaj gazetarit gjerman për audio-përgjimet e publikuara tek Bild.

"Sot, Edi Rama shpalli se ka pajtuar një avokat gjerman kundër gazetarit Peter Tiede.  Është një nga avokatët më të shtrenjtë në Europë, që faturon të paktën 13 euro për minutë", tha Basha. 

I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i kreut të qeverisë Edi Rama i cili i është përgjur akuzave të kryedemokratit. Rama thotë se pavarësisht se gjyqi do të bëhet në Gjermani, faturat do të publikohen në Shqipëri.

"Artist,ti nuk zhgënjen kurrë,je njish!Je i pandehur për qindra-mijëra euro ruse a dreqi e di ç’janë,të cilat po dreqi e di sa versione do sajosh deri në gjyq për t’i justifikuar dhe del e bilbilon për krimin që do paguaka avokatin gjerman për të luftuar lirinë e medias në Gjermani

Se kuptove kurrë o njish që është shah politika,jo kukamçefthi as topa luftash,po mos u mërzit! Gjyqi do bëhet në Gjermani,faturat do publikohen në Shqipëri dhe e vërteta për tërë atë çorbë të prishur që gatuat,për ta helmuar këtë vend e miqtë e tij,do dalë e plotë. Gjermanisht", shkruan Rama në reagimin e tij.

Në deklaratën e tij, lideri demokrat Basha u shpreh se Rama ka punësuar avokatin e sulltanëve pasi është një nga njerëzit me të pasur të Ballkanit sepse ka vjedhur Shqipërinë prej 21 vitesh.

"Ai jeton në luks. Mori si avokat kundër gazetarit gjerman që publikoi vjedhjen e zgjedhjeve, avokatin e milionerëve dhe sulltanëve. Sot, Edi Rama shpalli se ka pajtuar një avokat gjerman kundër gazetarit Peter Tiede.  Është një nga avokatët më të shtrenjtë në Europë, që faturon të paktën 13 euro për minutë. Të gjithë klientët e këtij avokati janë multimilionerë dhe miliarderë dhe, mes tyre mbretër, dhe sulltanë. Nuk është e rastësishme që në këtë listë, tani, do të jetë edhe Edi Rama, një nga njerëzit më të pasur të Ballkanit. Padia që ka bërë mund të kushtojë qindra mijëra euro. Por Edi Rama nuk i asgjë as as milionat.

Ai ka 21 vjet që vjedh dhe plaçkit gjithë Shqipërinë. Ka marrë 20-40 për qind për çdo leje ndërtimi që ka dhënë në Tiranë dhe gjashtë vitet e fundit në Shqipëri ka zhvatur qindra milionë euro. Por nuk ka asnjë dyshim se një nga përfituesit direkt të trafikut marramendës së drogës ka qenë Edi Rama. Me këtë para kriminale Edi Rama jeton në luks, i shkëputur nga realiteti. Etja e verbër për para dhe pushtet, e zhveshur nga çdo ndjesi njerëzore, e çuan Edi Ramën në krahët e krimit që në fillimet e karrierës së tij dhe, që atëhere, ka mbetur peng i krimit.Në emër të krimit, në emër të avdylajbe, lalave, dakovea, gjiknurëve, manjave, Edi Rama paska vendosur të padisë një gazetar perendimor që i nxori lidhjet e tij me krimin, duke paguar me paratë e korrupsionit.

Është e njëjta mbrojtje që u ka bërë gjatë këtyre viteve Mark Frokut, Armando Prengës, Pjerin Ndreut, Artur Bushit, Elvis Roshit, Qazim Sejdinit, Saimir Sahirit, Damian Gjiknurit, Agron Xhafajt, rrajave, habiljave, shullazëve dhe trafikantëve të tjerë. Mbrojtje totale, pandëshkueshmëri absolute ndaj krimit dhe korrupsionit. Këtë e ka arritur duke shkatërruar shtetin ligjor dhe demokracinë. Duke kapur çdo pushtet", tha Basha.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një strategji të re për të përballuar koronavirusin?

Komento

Komente

 • Arbëri: 26/06/2019 09:34

  Lulushja ka problem ...!!!

  Përgjigju
 • Populli: 26/06/2019 07:49

  Ore po pse nuk nxirrni dhe pergjimet e Flamur Nokes, qe po ti nxirrni ato do behen lesh e li dhe shume familje do ndahen dhe do futen ne hasmeri! Nxirrini dhe jepini goditjen e fundit Partise Demokratike partise se horrave dhe injoranteve!

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 26/06/2019 00:13

  Prisni se nuk keni pare gje. Basha eshte ne pergjime por gazetari Gjerman nuk I publikon se ka marre para nga PD.

  Përgjigju
 • Mali: 25/06/2019 23:49

  Cilado te jete kostoja e avokatit gjerman taksa paguesi do te paguaje ashtu sikurse per gjykimet ne Strasburg. Toto humoristi napoletan thoshte nje shprehje epike "e io pago". Humb a fiton gjygjin Edi Rama ne shqiptaret do te paguajme siç kemi paguar 30 vjet!

  Përgjigju
 • Koli: 25/06/2019 23:27

  Po ky Lulezim Basha i mori te gjithe me qafe! Me PD me LSI me Babale, me bild me president me deputet, po i fut dhe ne burg pale opo paska qene per lider ky!

  Përgjigju
 • berlin: 25/06/2019 23:00

  Kush humb gjygjin paguan shpenzimet legale. Tani do dalin ne shesh te gjitha rrethanat e pergjimeve nga dolen, kush i perkthej, kush ja solli gazetarit gjerman, sa lek u pagua gazetari, ku u moren lekt qe u pagua gazetari, dhe prokuroret qe shkelen ligjin dhe detyren. Kjo thjesht esht nje kurth e lulit ku ka ra brenda vet.

  Përgjigju
 • Hasani: 25/06/2019 22:08

  Po ti hajdut kriminel sa ke vjedhur ne rrugen e Kombit dhe ne autostraden Tirane-Elbasan?

  Përgjigju
 • Po po po: 25/06/2019 22:06

  Po ca tju bej rama se nuk doni te futeni ju ne zgjedhje. Po si nuk ju a permend njeri kete, qe ishit ju ata qe iket. Tani thoni rama ben zgjedhje vetem. Ju nuk keni te drejte fare, vet iket

  Përgjigju
 • ROJE STALLE REXHEP LEKA [ KEPI ]: 25/06/2019 21:52

  O lyl tani prit se del e vërteta. Gazetari rrot karri i Bildit tani do ta provoi se mund të tallet me Shqiprin e mjer. E ky Avokati është e vërtet që është tmersisht i shtrenjt po po humbi gazetaruci jot i bildit do ti paguaj ai të gjitha shpenzimet e do ti djegi suma shum do ta provoj çfar do të thot Shqiptar o kriminel që nxin Atdheun tënd.

  Përgjigju
  • Arbëri: 25/06/2019 23:34

   Bravo vlla të lumt për këtë koment...!!!×

Lajmi i fundit

John

Rama: I gatshëm të diskutojmë hapjen e listave me konsensus tre palësh! Marrëveshja e Këshillit Politik nuk zhbëhet