Rama komunikimin e fundit për COVID/ PD: Në vend të bënte bilancin, u qahet shqiptarëve se sa ka vuajtur! 11 pyetjeve që duhet t'i përgjigjej

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi

TIRANË- Në përgjigje të komunikimit të fundit të kryeministri Edi Rama, ka dale Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi i cili e akuzon se në atë dalje nuk ka bërë asgjë tjetër veç se ka qarë hallin e tij!

Për Bardhin, Rama nuk ka bërë një bilanc të punës së tij prej 10 javëve në izolim, teksa ka ngritur 11 pyetje sipas së cilit shefi i qeverisë duhet t'i përgjigjej.

Deklarata e plotë e Bardhit
Mbi 10 javë izolim dhe në atë që e quan daljen e fundit publike, në vend të një bilanci, del e vetëmburret dhe qurravitet se nuk e paskan kuptuar se sa shumë paska bërë për shqiptarët në kohën e Covid-it! Pra pas mbi 10 javësh, shqiptarët duhet të dëgjojnë “hallin” e kryeministrit se si e paskan kritikuar e sharë. Problemi i këtij vendi qenka gjendja emocionale e kryeministrit! Se çfarë bëri për shqiptarët, për të mos merituar kritikat, denoncimet apo edhe mallkimet, këtë nuk e thotë! Minimumi pasi i izoloi për mbi 10 javë duhet të bëjë transparencë:

- Sa ishte fondi që u përdor në këto 10 javë për të përballuar epideminë?
- Çfarë shkoi mirë e çfarë keq në drejtim të mbrojtjes së personelit shëndetësor, që ishte në vijën e parë të përballjes me virusin?
- Sa ishte fondi (përfshi pajisjet mjekësore)i dhuruar nga institucione ndërkombëtare?
- Çfarë u ble konkretisht për nevoja të përballimit të epidemisë e me çfarë çmimi?
- Si rezultoi kostoja e heqjes së shërbimit të mjekëve të familjes dhe e specialistëve në javët e izolimit total?
- Sa qytetarë humbën vendet e punës e a ka një projeksion se sa do e humbin në javët në vazhdim?
- Cila është strategjia e qeverisë për të rikuperuar këto vende pune?
- Sa është numri i bizneseve, në fshat e qytet që patën rrënim të aktivitetit për shkak të ndërprerjes së tij?
- Sa është numri i bizneseve që do ndihmohen konkretisht?
- Ku është paketa e tretë e ndihmës, që vendet e tjera e kanë dhënë prej ditësh?
- Sa është projeksioni i qeverisë për rënien ekonomike dhe a ka një strategji për ta tejkaluar në planin afatmesëm apo afatgjatë?

- Pra, çfarë bilanci tjetër ka përveç tenderëve sekretë me çmime stratosferike për të cilët refuzon të bëjë transparencë edhe pse ka përdorur taksat e shqiptarëve?
- Çfarë bilanci tjetër ka përveç shkatërrimit natën të teatrit kombëtar, fiks siç Enver Hoxha shkatërroi me dinamit po natën godinën e bashkisë së Tiranës, aty ku sot ndodhet muzeu kombëtar?
Asnjë përgjigje për këto, se janë hallet e shqiptarëve, por jo të Edi Ramës. Por ka të drejtë që ndihet si viktimë. Ua dha shembullin konkret në ditët më të vështira shqiptarëve se nuk u bëhet vonë për ta. Dhe nuk kanë për ta harruar! Kjo është pak por e sigurt!

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë ndryshime në qeveri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

PS-PD ndezën motorët e fushatës, Meta: Nuk janë nesër zgjedhjet, fokusohuni te pandemia dhe negociatat