Rama në Hagë: Dërgimi i çështjes së detit me Greqinë në Gjykatën Ndërkombëtare, në interes të të dyja palëve, por ende nuk ka një marrëveshje

HAGË- Në 20 tetor 2020, Shqipëria dhe Greqia morën vendimin për ta dërguar në Hagë, çështjen e detit, mirëpo ku kanë kaluar pothuajse 2 vjet, kjo ende nuk ka ndodhur. Nga Haga, ku ndodhet për vizitë, kryeministri Edi Rama tha dërgimi i çështjes së detit me Greqinë në Gjykatën Ndërkombëtare është në interes të të dyja palëve, megjithatë thekson se ende nuk ka një marrëveshje konkrete. Në takimin e tij me zëvendës Presidentni, Kirill Gevorgian, Rama shtoi se palët po punojnë për t'i qëndruar angazhimit të tyre për të ecur përpara në këtë drejtim. 

"Shqipëria i qëndron idesë se paraqitja e çështjes së zonave detare me Greqinë përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, për tu zgjidhur në bazë të parimeve ligjore, i shërben interesit të të dy palëve. Por, përpara se të hedhim këtë hap, duhet të arrijmë marrëveshjen e nevojshme për ta çuar këtë çështje në GJND dhe kjo marrëveshje ende nuk është arritur. Siç mund ta dini, kjo nuk është thjesht dhe vetëm një procedurë dakordësie ndërmjet avokatëve dhe ekspertëve teknikë të secilës palë. Ekipet tona respektive pranë ministrive përkatëse janë duke punuar dhe ne mbetemi të angazhuar për të ecur në këtë drejtim", tha Rama.

Në fund të takimit, Kryeministri Rama vizitoi edhe ambientet e Gjykatës dhe u njoh me një historik të shkurtër të institucionit. Më herët, Rama takoi presidentin e kësaj gjykate dhe përfaqësues të tjerë. Ghjatë qëndrimit në Hagë, kreu i qeverisë pritet të takohet edhe me kryeministrin holandez, Mark Rutte. Kjo vizitës e Ramës, është në vijim të turit që ai ka ndërrmarë në qytetet kryesore evropiane, për të biseduar rreth çeshtjes së integrimit dhe pengesat që Shqipëria po has në procesin e hapjes së negociatave

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:41
Rama vizitë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, zbardhet për çfarë u diskutua

1656952926_2922357335828278465462148919974358769635189n1.jpg

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot një vizitë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, ku u prit nga zëvendës Presidenti Kirill Gevorgian. Duke i falenderuar autoritetet e GJND (ICJ) për pritjen, Rama foli edhe për çështjen e hapur mes Shqipërisë dhe Greqisë:

“Shqipëria i qëndron idesë se paraqitja e çështjes së zonave detare me Greqinë përpara Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, për tu zgjidhur në bazë të parimeve ligjore, i shërben interesit të të dy palëve. Por, përpara se të hedhim këtë hap, duhet të arrijmë marrëveshjen e nevojshme për ta çuar këtë çështje në GJND dhe kjo marrëveshje ende nuk është arritur. Siç mund ta dini, kjo nuk është thjesht dhe vetëm një procedurë dakordësie ndërmjet avokatëve dhe ekspertëve teknikë të secilës palë. Ekipet tona respektive pranë ministrive përkatëse janë duke punuar dhe ne mbetemi të angazhuar për të ecur në këtë drejtim", tha Rama. 

Në fund të takimit, Kryeministri Rama vizitoi edhe ambientet e Gjykatës dhe u njoh me një historik të shkurtër të institucionit.

K.T./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Xhul: 04/07/2022 14:42

  Gjyakata duhet te mare vendimet e duhua

  Përgjigju
 • Miri: 04/07/2022 14:37

  Suksese diten e sotme zoti rama shpresoj qe kjo mbledhje te jet me plot projekte per sigurin dhe te ardhmen e vendveve tona

  Përgjigju
 • Ergi: 04/07/2022 14:34

  Shpresoj qe te gjendet nje zgjdihje dhe per ukrainen qe kjo luft te mbaroj e vendi ti kthehet normalitetit

  Përgjigju
 • Aldo: 04/07/2022 14:33

  Ju uroj suksese zoti rama me kete takim te sotem shpresoj te dal sa me mire dhe te gjendet nje zgjidhje per ukrainen

  Përgjigju
 • titi: 04/07/2022 14:28

  urojxqe kjo mbledhje te japi dhe njeblajm te mire per z.thaci pasi haga jep dhe vendime per krimet e luftes

  Përgjigju
 • Raldi: 04/07/2022 14:22

  Duke i ndjekur nga afer keto zhvillime perfaqesimi nga ana z.rama eshte akoma me dinjitoz!

  Përgjigju
 • Mario: 04/07/2022 14:17

  Mbeshtetja juaj ka qen e nevojshme ne kete periudhe te veshtirw per ukrainen Keni ber gjene e duhur z. Kryeminister

  Përgjigju
 • Matilda: 04/07/2022 14:17

  Kryeministri yne gjithmon ka treguar mbeshtetjen e tij per ukrainen ne keto dite te veshtira. Lufta ka ndikuar shum keq dhe te ne dhe urojm te mbaroj me shpejt

  Përgjigju
 • Eda: 04/07/2022 14:06

  Ne ktahe me ukrainen qe ne fillim. Jeni per tu vleresuar zoti rama

  Përgjigju
 • Ansi: 04/07/2022 14:05

  Me vjen mire kur shoh takime te tilla nga ana juaj Edo! Mirenjohje pafund qe i qendroni prane njerezve ne situata te veshtira dhe ishalla sa me shpejt ukraina i rikthehet normalitetit

  Përgjigju
 • mela: 04/07/2022 12:56

  nje nga temat me te perfolura te momentit eshte lufta ne Ukraine, dhe me vjen mire qe zoti Rama e ka gjithmone ne vemendjen e tij dhe deshiron paqen dhe lirine e popullit Ukrainas

  Përgjigju
 • ledion: 04/07/2022 12:55

  gjithmone ne krye te detyres per te bere te mundur qe shqiperia te njihet ne arenen nderkombetare, perfaqezim dinjitoz nga ana e zotit Rama

  Përgjigju
 • Resi: 04/07/2022 12:29

  Shpresoj sa me shpejt ti rikthehet normalitetit ukrainasit ,ju falendeojme Edo per te mirat qe po beni per Ukrainen

  Përgjigju
 • Roi: 04/07/2022 12:28

  Me vjen mire qe i qendroni prane vendeve qe kane nevoje dhe ishalla sa me shpejt ti rikthehen shtepiave te tyre ukrainasit

  Përgjigju
 • Deni: 04/07/2022 12:26

  Gjithmone e keni treguar qe jeni krah vendeve qe jane ne nevoje dhe kete gje po e tregoni dhe tani me ukrainen,respekte

  Përgjigju
 • Regi: 04/07/2022 12:24

  Uroj qe ky takim te shkoje sa me mire dhe po tregoni nje mbeshtetje shum te madhe ndaj ukraines

  Përgjigju
 • Mondi: 04/07/2022 12:17

  Nje takim i cili tregon shume nga ana e Kryeministrit Rama , ku e tregon ate nje person me personalitet te larte ku ai vihet re qarte qe mbeshtet te drejten

  Përgjigju
 • iva: 04/07/2022 12:06

  uroj qe ky takim ti shkoje sa me mbare e sa me mire zotit Rama

  Përgjigju
 • Artjon: 04/07/2022 12:05

  Me pelqen shume fakti qe Rama i jep nje mbeshtetje kaq te madhe Ukraines e cila po perjeton nje kohe lufte

  Përgjigju
 • Kejsi: 04/07/2022 12:00

  Vetem te mira pacit zoti Rama ashtu sic dhe beni! Me vjen shum mir per mbeshtetjen qe po i falni ukraines

  Përgjigju
 • Dea: 04/07/2022 11:59

  Nga ky takim tregohen vlerat e medha qe keni ju z Rama si person. Me vjen shum mir qe po e perkrahni kaq shume nje vend ne lufte sic esht ukraina

  Përgjigju
 • Erg: 04/07/2022 11:59

  Rama e ka treguar gjithmone qe eshte prane vendeve ne nevoje dhe i shkon deri ne fund te drejtes

  Përgjigju
 • Eris: 04/07/2022 11:59

  Bravo qe tregon perkushtim dhe mbeshtetje per tu vene e drejta e Ukraines ne kete kohe te veshtire

  Përgjigju
 • zamir: 04/07/2022 11:58

  vemendja ndaj ceshtjeve te ukraines nga ana e z,rama meriton nje vleresm dhe tregon perkushtimin ndaj postit te dhene sic eshte posti i presidentit ne keshillin e sigurise

  Përgjigju
 • olsi: 04/07/2022 11:55

  nje takim i cili o vetem qe tregon nje vleresim nga kryeministri yne per postin qe i eshte caktuar por tregon dhe rendesine qe po i kushton ai cdo takimi

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje

Personi që sulmoi shkrimtatin Salman Rushdie akuzohet për tentativë për vrasje