Rama: Në prill zgjedhim Presidentin, emrin e ri e konsultojmë me shqiptarët! Krijimi i 2 PD-ve na e bën të vështirë dialogun me opozitën! Detyra jonë t'i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Vendi ka nevojë për një President normal dhe detyrimi i mazhorancës është t'i kthejë dinjitetin asaj zyre. Angazhimin e ka marrë sot në mbledhjen me Grupin Parlamentar të PS-së, Kryeministri Edi Rama.

Ai tha se duke qenë se situata në PD me 2 parti kjo e bën të vështirë dialogun dhe për këtë arsye konsultimin PS do ta bëjë me popullin shqiptar.

"Në muajin prill do të zgjedhim presidentin e Republikës. Krijimi i 2 Partive Demokratike na e bën të vështirë të gjejmë adresën se ku duhet ta kërkojmë dialogun me opozitën. Por ne duhet të mendojmë edhe mënyrën se si mund të këshillohemi me qytetarët edhe për këtë vendimmarrje. Duhet të marrim opinionet e njerëzve për figurën e Presidentit të Republikës, pas disa figurave që e kanë degraduar figurën e kreut të shtetit. Ne duhet t'i japim shqiptarëve një njeri moral, që t'i kthejë identitetin njerëzor, moral dhe institucional zyrës së Presidentit të Republikës. Do ta gjejmë këtu brenda territorit tonë, por edhe territorit shpirtëror të kombit shqiptar, se mund të jetë edhe jashtë Shqipërisë. Por detyrimin e kemi të zgjedhim një njeri normal. Prandaj unë do t'ju lutesha të gjithëve të mendojmë në këtë sens. Dhe kushdo që ka ndonjë ide ta ndajë atë me drejtuesit e grupit", tha Rama.

Menjëherë pas zgjedhjeve të 25 prillit, kryeministri Rama i shtriu dorën e bashkëpunimit kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Bashës për ccështjet madhore të vendit, duke mos e përjashtuar edhe zgjedhjen e Presidenti të Republikës.

Por përplasja e ashpër në PD, ndarja e pakthyeshme në 2 kampe, atë të Berishës dhe Bashës, e ka bërë edhe Kryeministrin që të ndërrojë mendje.

Edhe para disa javësh Rama tha se edhe pse do të kishte dëshirë që për zgjedhjen e presidentit të ri të bashkëpunonte me opozitën për një emër konsensual, sot në situatën ku ndodhet PD kjo bëhet e vështirë.  Rama ironizoi duke thënë se këtë e tha kur partia kishte kryetar, ndërsa sot nuk di se më kë duhet të flasë

“Këtë e kam deklaruar kur opozita kishte kryetar, sot mbetet ne parim, por për momentin nuk kemi me ke flasim”, tha Rama.

Kujtojmë se sidoqoftë vendimi i Gjykatës Kushtetuese për shkarkimin apo jo të Presidentit Ilir Meta, vendi do të ketë një President të ri këtë vit. Nëse Meta 'falet' nga Kushtetuesja atëherë më 24 korrik 2022 në karrigen e tij do të ulet një tjetër. Procedura e zgjedhjes së Presidentit është paraparë në nenin 87 të Kushtetutës. Procedura për zgjedhjen e Presidentit nis jo më vonë se 60 ditë para mbarimit të mandatit presidencial paraardhës, kështu që maksimumi në gjysmën e parë të majit do të kemi një President të ri.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • emri: 24/01/2022 23:30

  po more zdere do keshillohesh ti e ne fund do vesh nje te kulisave qe te intereson ty. dhe ky qe iku produkt i marveshjeve te qelbura ku merje pjese dhe ti ishte. keshillohu vazhdo keshillohu se po te vjen ora ...

  Përgjigju
 • fuir: 24/01/2022 21:21

  ik o ed palla se je bo si robert cimcakizi

  Përgjigju
 • Gripi: 24/01/2022 20:56

  Une them se Rama do te zgjedhe nje kandidate femer prandaj propozoj Elisa Spirolenken hahahaha Apo te zgjedhim gruan e Ermal Mamaqit? Si mendoni?

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 24/01/2022 15:44

  Zgjedhjet e tua dhe te pjelles tende "rilindje" do jene kopje me e keqe se e likes [email protected] o bandill kryeminister. Vetem nese zgjidhet nga populli mund te eleminohet ndikimi i klases korruptuar politike.

  Përgjigju
 • Fisi Tuci: 24/01/2022 14:57

  O SHAQO..e more dhe për sot sufllaqin..hahaha

  Përgjigju
 • Aleks: 24/01/2022 13:59

  Dmth. Gjykata kushtetuese nuk do e shkarkoka Ilir Metën. Fakti qe né prrill do zgjidhet presidenti do tè thote jeta do vashdoj normale. Zgjidhja e presidentit sipas kushtetutes. Sa bastare qe je.

  Përgjigju
 • Pyka: 24/01/2022 12:03

  O Edo,këta janë personazhe që të japin oksigjen TY!!! Ti jepi dinjitet zyres tende!! Për korrupsionin në administraten tende,i vetmi pergjegjes je TI!! Çdo fjalë dhe veprim i juaj...është demagogji!! Thuaj po deshe emrin e një të emëruari nga ty,që eshtë i paster(në bashkite,qeveri,legalizime,tatime,dogana)etje etje...kur e mendon frikesohesh..O Edo,të gjithë e dijnë,vetëm ti bën sikur nuk e kupton që korrupsioni bën kerdinë!!! Me sa duket Edo,edhe ti qënke i kapur!!sinqerisht nga shumë largë pyka!!

  Përgjigju
  • Shaqo: 24/01/2022 13:47

   Sado t'biesh me vare pykes,prape pyke ngelet dhe me vare do te goditet perseri.

 • redi: 24/01/2022 11:54

  Intelektual te shquar ka shume dhe mire do ishte qe presidenti te ishte nje figure jo politike dhe te ishte vertete garant i Kushtetutes dhe paqes sociale . Pwr mua prof.Ksenofon Krisafi ise Lisien Bashkurti duhen te jene kandidat per president ne Gjedhhet e Prillit

  Përgjigju
  • @redi: 24/01/2022 20:54

   Hahaha o Redi na ktheve pas ne 1991 kur Lisieni ishte ne krah te Ramoz Alis perball studenteve. Apo nuk kishe lindur atehere??? Sala pa vdes, ti thua ta ringjallim pupu

  • Shaqo: 24/01/2022 13:48

   Prape ne nherez shpellash ti? Ku e gjete bashkurtin, s'te vete mendja per ndonje tjeter?

 • Sondazhi i ditës:

  Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën