Conte: Zhbllokoni krizën e reformën zgjedhore, opozita të ulet në tryezë me mazhorancën...pa kushte (VIDEO)

ROME- Për kryeministrin italian, Giuseppe Conte, Shqipëria duhet të zgjidhë krizën politke që do të ndihmojë vendin të çojë përpara reformat kryesore, në vecanti Reformen zgjedhore. Këtë deklaratë kryeministri italian e bëri gjatë konferencës së përbashkët me kreun e qeverisë shqiptare Edi Rama në Itali ku shtoi se opozita shqiptare nuk duhet të vendosë parakushte.

"Kam inkurajuar ne menyre te perseritur kryeministrim Edi Rama për nje ftesë të hapur me opozitën, me qëllim zhbllokimin e problematikave që prej kohësh pengojnë Shqipërinë të ecë në rrugën e reformave të nisura, në veçanti reformës zgjedhore. Dhe po i lejoj vetes si kryeministri i një vendi që ka një traditë miqësie shumë të gjatë dhe te forte me Shqipërinë... I ripërsëris edhe një herë ftesen forcave opozitare, te ndjekin te njejten qasje, me shpirt konstruktiv dhe nëse më lejoni, pa kushte" tha ai.

Vendimin e BE-së për të mos hapur negociatat, Conte e cilësoi si një gabim historik, por shtoi se e ardhmja e Ballkanit Perëndimor është në familjen Europiane. "Mos hapja e negociatave është një gabim historik. Perspektiva e Ballkanit është në Bashkimin Europian" tha ai. Ndërkohë që kryeministri Rama theksoi se pavarësisht vendimit rruga e vetme e Shqipërisë është në BE. Gjatë fjalimit të tij ai kërkoi dakordësinë mes dy vendeve për pensionet për shqiptarët që kanë punuar dhe jetojnë në Itali prej shumë vitesh.

"Bashkimi Europian nuk mbajti premtimet për negociatat, por ne do të vijojmë të njëjtën rrugë. Ne besojmë se kemi partner të fortë, si Italia. Kam informuar edhe kryeministrin mbi reformat që do të vijojnë që të çohen përpara.  Mora një mbështetje të plotë për luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Eksperienca e vendit fqinj, Italisë ka një vlerë të jashtëzakonshme. Duhet parë edhe situata mbi sigurimet shoqërore për të arritur një dakordësi për njohjen për shqiptarët që jetojnë dhe punojnë në Itali.

VIDEO KONFERENCA

Do vazhdojmë në këtë bashkëpunim për të intensifikuar marrëdhëniet. Qeveria shqiptare është koshiente për rritjen e numrit të italianeve në Shqipëri. Firmat private që operojnë në Shqipëri, që drejtohen nga italianë. Kemi arritur që të bashkëbisedojmë dhe për dhënien prioritet të firmave italiane që operojnë në vendin tonë. Kemi diskutuar për arbëreshët që jetojnë në Itali. Është një vlerë e shtuar kulturore e shtetit italian për morinë e vlertave kulturore që paraqet Italia" tha ai.

Vizita e Kryeministri Edi Rama në Itali vjen në një kohë kur Këshilli Evropian vendosi të mos hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Italia ishte një nga mbështetëset më të fuqishme të Shqipërisë dhe Maqedonisë, që të çelnin negociatat, e madje kryeministri Conte e ka cilësuar si një gabim historik vendimin e Këshillit të Evropës. Kryeministri i Italisë, Conte e vizitoi Shqipërinë (lexo ketu) pak ditë para se të mblidhej Këshilli i Evropës, ku shprehu mbështetje për integrimin e Shqipërisë në BE. Vizita e fundit e kryeministrit Rama në Romë ishte në tetor 2017, ku Italia drejtohej nga kryeministri Paolo Gentiloni.

/d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet Presidenti të zgjidhet drejtpërdrejtë nga populli?

Komento

Komente

 • JANI: 31/10/2019 17:34

  HIC TE MOS ULET OPOZITA,,,,NUK NA RRUHET FARE PER TA,,,ATA JANE KRIMINELE DHE HAJDUTE,,,,NUK MUND TE ULESH NE TAVOLINE ME NJE KRIMINEL,SI SALI BERISHA DHE LUL BASHA,,,,EDI RAMA KETE THUAJI KRYEMINISTRIT ITALIAN......

  Përgjigju
  • Eri: 31/10/2019 18:17

   Shume sakte, as do i shtoja e as ti hiqja nje “ , “ komentit tuaj. Habitem pse vazhdojn me koken mbrapa “opozota opozota opozita” kush opozite? Ajo qe tradhetoi votuesit e saj qe i braktisi qe doli nga parlamenti? Qe dogji mandatin e marre nga populli ? Kta jane llumi.

 • Qytetari: 31/10/2019 15:39

  Per Leon : Italia eshte ekonomia e trete (GDP) ne Eurozone dhe e teta ne Bote !! Mendoni pak ..... Sikur te na “fusin nen sqetull”..... eshte vendi me dashamires ne bote per ne shqiptaret ! Qytetari

  Përgjigju
 • Leon: 30/10/2019 15:40

  Pepinot Jane kot fare

  Përgjigju
  • Faja: 31/10/2019 18:20

   Po kush eshte plot? Apo haremi jales? Kta qe quan ti zotrote “pepino” kta na kan dashur na duan e na kan hapur dyert ne si popull qe cfar si kemi bere ne itali,cdo pisllek te mundshem e prap na duan, jo si greku q shqiptaret i ka shpuar ne hell,apo harrove se duhet tjesh grupi millosheviçit e sal kriminelit ti.

  • Shqiptar: 31/10/2019 14:12

   Ti je plot×

Lajmi i fundit

John

Depolitizimi i administratës? Celibashi: Palët politike të kenë përfaqësuesit e tyre, por jo autoritet të plotë në proces